Denník N

Zať budhista, kolegyňa černoška? Slováci s tým majú veľký problém (rebríčky a grafy)

Foto N – Tomáš Benedikovič

Prieskum ukázal, že Slováci by boli najmenej v pohode s tým, keby sa ich deti zaľúbili do moslima, Róma alebo černocha. Problém však máme aj so seniormi a s hendikepovanými.

Silvia z Bratislavy sa celý minulý rok pokúšala zamestnať ako účtovníčka. Vyštudovala dve vysoké školy, mala prax a prácu si hľadala v hlavnom meste, kde je jej najviac. Zdalo by sa teda, že jej to nemôže trvať tak dlho.

No Silvia je na vozíčku, a tak sa jej podarilo zamestnať až po osemnástich mesiacoch. Medzitým dostala tridsať pozvánok na pohovor, na desiatich bola. V ostatných firmách už emailom zistila, že tam podmienky na prácu pre hendikepovaného človeka nie sú, a vytvoriť by ich bol problém.

Ako odpovedali: modrá – úplne v pohode, bledomodrá – celkom v pohode, žltá – je mi to ľahostajné, červená – vôbec by to nebolo v pohode, oranžová – záleží na okolnostiach, sivá – neviem/neodpovedal. Zdroj: Eurobarometer

„Niekde mi to dokonca povedali priamo – nemáme tu ani len bezbariérový vstup, a kvôli vám ho robiť nebudeme,“ spomína. V hlavách mnohých šéfov je zamestnanie vozičkára starosťou navyše. V kancelárskych budovách chýbajú nielen vstupy, ale najmä bezbariérové toalety.

Silvia si nakoniec prácu našla, na novom mieste je už takmer päť mesiacov. Zatiaľ sa jej v práci páči, no občas od kolegov pocíti, že s ňou nerátajú. Nezavolajú ju na obed, lebo sa obávajú, že sa s ňou do svojej obľúbenej reštaurácie nedostanú. Nepozvú ju k sebe domov, lebo si myslia, že sa tam nedopraví.

Je to podobný pocit, ako keď si prácu len hľadala. Nie je to tak, že by ľudia automaticky mali predsudky. Len je to starosť navyše.

Partner môjho dieťaťa na vozíku

Hendikepovaný kolega stále nie je niečo, čo väčšinu Slovákov nevyruší. Podľa nového prieskumu Eurobarometra len 47 percent z nás zaškrtlo pri otázke, ako by sa cítili, ak by mali v práci robiť s človekom so zdravotným postihnutím, kolónku „úplne v pohode“. Je to najmenej v celej Európskej únii. Pre porovnanie, vo Švédsku takto odpovedalo až 94 percent ľudí.

GRAFY hendikepovaný
Ako odpovedali: modrá – úplne v pohode, bledomodrá – celkom v pohode, žltá – je mi to ľahostajné, červená – vôbec by to nebolo v pohode, oranžová – záleží na okolnostiach, sivá – neviem/neodpovedal. Zdroj: Eurobarometer

Na Slovensku je zároveň aj jeden z najväčších podielov ľudí, ktorí by sa v práci so zdravotne postihnutým človekom vôbec necítili príjemne (9 percent). Zvyšní respondenti odpovedali, že im je to jedno, alebo im to viac-menej neprekáža.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie