Denník N

My Poliaci nie sme zlý národ. Miestni pomáhajú utečencom v pohraničí ako počas vojny Židom

Poliak Michał Sutyniec tvrdí, že zachraňovať prenasledovaných je tradíciou miesta, kde žili jeho predkovia. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta
Poliak Michał Sutyniec tvrdí, že zachraňovať prenasledovaných je tradíciou miesta, kde žili jeho predkovia. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Poľskí občania podávajú oznámenie Medzinárodnému trestnému súdu o zločinoch proti ľudskosti spáchaných bieloruskými úradníkmi.

Ten slávny poľský rod sa volal Leszczyńskí. Mali jedno zo sídiel neďaleko od miesta, kadiaľ dnes vedie poľsko-bieloruská hranica, kde sa koná prazvláštna tlačová konferencia a kde sa ľudia v núdzi z Ázie aj Afriky snažia nájsť útočisko u Európanov.

„Tie lesy tu sú rovnaké, ako boli počas 2. svetovej vojny,“ hovorí mi mladý muž so smutným výrazom Michał Sutyniec. Bývali tu jeho starý otec, pradedo i prapradedo. Postavili dom, ktorý teraz obýva on.

„Leszczyńskí tak ako my počas 2. svetovej vojny našli v lese utečencov. V ich prípade to bolo trinásť Židov, ktorí utiekli z koncentračného tábora,“ porovnáva Michał. „Schovávali ich a zachránili im život. Tento kraj má v zachraňovaní dobrú tradíciu.“

Aktivisti, herci, politici i miestni občania sa snažia presvedčiť poľskú vládu, aby zabránila ľudským tragédiám na poľsko-bieloruskej hranici. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

Záchranári-amatéri

Nie sú profesionáli a ako profesionáli sa ani nesprávali. Niektorí sa počas svojich vystúpení rozplakali. Iní emotívne do kamier rozmiestnených medzi stromami vysvetľovali, že „Poliaci nie sú takí zlí – aspoň väčšina z nich“.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Donald Tusk

Migrácia

Svet

Teraz najčítanejšie