Denník N

Patológ Palkovič: Prelom novembra a decembra zrejme bude dosť zlý (+ video)

Michal Palkovič. Foto N – Tomáš Benedikovič
Michal Palkovič. Foto N – Tomáš Benedikovič

Tretia vlna má potenciál byť taká ničivá ako druhá, hovorí patológ Michal Palkovič. Najzraniteľnejší sú neočkovaní, musia sa chrániť tým, že by sa nemali medzi sebou stretávať.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Michal Palkovič riadi sekciu súdneho lekárstva a patologickej anatómie na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, dohliada aj na pitvy a analýzy úmrtí na covid. Pôsobí aj na Ústave patologickej anatómie Lekárskej fakulty UK v Bratislave.

V rozhovore hovorí o tom, aká bude podľa neho tretia vlna,

 • či bude umierať denne sto ľudí ako v druhej vlne,
 • že delta ničí pľúca a zabíja rýchlejšie,
 • že veľká väčšina obetí sú neočkovaní a čo nám úmrtia hovoria o ochrane pre očkovaných
 • a aj to, prečo sme tak málo zaočkovaní a ako môžu pomôcť nové opatrenia.

Posledné dni vidíme, že štatistiky počtu obetí rýchlo rastú, pribúda denne už aj niekoľko desiatok mŕtvych. Posledné ucelené dáta máte za október. Ako vyzeral?

Nie veľmi optimisticky. V októbri 2021 sme mali približne o 60 úmrtí viac ako vlani v októbri. Keď sa pozrieme na počty denných prírastkov hospitalizovaných, pozitívnych alebo úmrtí, hýbeme sa v polovici decembra 2020. S vyhliadkou, že sa rútime do snehovej gule, ktorá už pravdepodobne nie je zastaviteľná. Smerujeme k januáru, keď bol vrchol veľmi silný. V najbližších dvoch týždňoch budú čísla úmrtí len rásť. Či sa zastavia a kde, alebo či budú tvoriť vlnovku ako vlani, sa nedá zatiaľ predpokladať. Bude to závisieť od účinnosti opatrení a možno aj od sebareflexie ľudí.

Video: Patológ Palkovič: 85 percent z úmrtí na covid sú neočkovaní. Nemyslím, že toto je posledná vlna (autorky: Veronika Folentová, Martina Koník)

Na čo sa pripravujete? Obávate sa, že môžeme mať sto úmrtí denne ako vlani, alebo nás nič také hrozivé nečaká?

Z matematických prepočtov nemáme pocit, že by sme sa nedostali až na takéto hrôzostrašné číslo. Možno ešte v novembri hrozí, že bude niekde k päťdesiatke úmrtí denne, možno viac. Teraz je denný priemer okolo 30 až 35. A musíme povedať, že ide o zbytočné úmrtia. Výhľad nie je veľmi rozdielny. Pevne verím, že sa mýlim a o dva mesiace poviem, že to tak nebolo, nič však tomu nenasvedčuje.

Nič nenasvedčuje, že by to malo byť lepšie ako vlani?

Áno. Aj vzhľadom na okolité krajiny, ktoré mali tretiu vlnu v lete a 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  Očkovanie proti koronavírusu

  Rozhovory

  V redakcii

  Slovensko

  Teraz najčítanejšie