Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Duo Matovič/Kollár chce revolúciu v daniach

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Kým nepovie Matovič všetko, nevieme skoro nič. 2. Opatrenia sa sprísnia, ale za inými zaostávame. 3. Stav núdze – klimatická zmena aj diktátori z východu.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Neodkladajte svoje sny a začnite podnikať. Tatra banka vám dá podnikateľský účet na rok bez poplatku


Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Kým nepovie Matovič všetko, nevieme skoro nič

Igor Matovič po dlhých mesiacoch odkladov začal predstavovať svoju daňovú reformu. Označuje ju za revolúciu a urobil z toho trojdielny seriál. Prvá časť sa venovala podpore rodín, ďalšie budú o zdaňovaní firiem a fyzických osôb.

Bez zbytočného zdržiavania, plány ministra financií na pomoc rodinám sú takého charakteru, že ich veľmi nezvyčajne na tlačovke priamo medzi novinármi počúvali a podporili Boris Kollár a Milan Krajniak zo Sme rodina. Predsudky sú zlá vec, ale nedá sa pomôcť, toto je naozaj riziková kombinácia revolucionárov.

Zároveň platí, že si treba počkať na tlačovky v pondelok a utorok, pretože bez nich nie je obraz komplexný. Jasné je len to, že Matovič zasa našiel svoju veľkú tému, ktorú bude živiť dlhé mesiace, a že jeho politické spojenectvo s Borisom Kollárom trvá.

Uvedomiť si treba aj to, že ak aj návrh prejde, gro začne platiť od 1. januára 2023, čo by bol posledný celý rok tejto vlády. Teda ak by dovtedy vydržala. A ako bonus pre ňu by to bol rok pred voľbami.

Čo navrhuje. Začiatkom leta sme písali, že Matovič chce prísť s návrhom na 200-eurové detské prídavky. To, čo oznámil v nedeľu, sú detské prídavky len minimálne, ale suma sedí. Sedí aj to, že cieľom ním presadzovanej podpory sú rodina a najmä deti.

Má ísť o štyri položky:

– Prídavky na jedno dieťa do 18 rokov by mali vzrásť z 25,50 na 30 eur. Študujúce deti staršie ako 18 rokov by mesačne mali dostávať 50 eur. Cena – 105 miliónov ročne.

– Volá sa to služby deťom, má to stáť 570 miliónov ročne a cieľom je dať každému dieťaťu vo veku tri až 18 rokov mesačne 70 eur na mimoškolské vzdelávacie a športové aktivity.

Tieto dva body by sa týkali všetkých rodín, nasledujúce dva len tých s pracujúcimi rodičmi:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Alexandr Lukašenko

Dane a odvody

Klimatická zmena

Koronavírus

    Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

    Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

    Komentáre

    Teraz najčítanejšie