Denník N

Bratislavské mestské lesy obmedzili ťažbu dreva, ale neprepustili jediného lesníka

Bratislavský lesopark. Foto – Soňa Mäkká
Bratislavský lesopark. Foto – Soňa Mäkká

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Mestské lesy v Bratislave dlhodobo ťažia iba minimálne množstvo dreva a uprednostňujú rekreačnú funkciu lesov. Zástupca riaditeľa mestských lesov MAREK PÁVA hovorí, že aj keby ťažili maximálne množstvo, výnos z dreva by zďaleka nepokryl náklady na prevádzku lesoparku, financovať to musí hlavné mesto. Spoločenská objednávka Bratislavčanov je však podľa Mareka Pávu práve rekreácia.

V rozhovore sa dočítate:

  • čomu sa venujú lesníci, keď je ťažba v mestských lesoch nízka,
  • prečo vznikol spor s Lesoochranárskym združením VLK pri príprave novej rezervácie Vydrica,
  • aké sú skúsenosti so zonáciou mestských lesov,
  • prečo nie sú dobré nielen smrekové, ale ani bukové monokultúry.

Kde presne ležia bratislavské mestské lesy?

Naše mestské lesy sa nachádzajú v tesnej blízkosti centra Bratislavy. Plnohodnotný les je desať minút autobusom od centra. Pre tých, ktorí to tu poznajú, ide o územie ohraničené Železnou studničkou, Kamzíkom, Račou, a Kačínom, naša hranica sa končí kúsok pod Bielym krížom. Zvyšok lesov patrí štátu alebo urbárom.

Tieto lesy sa nachádzajú v chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty, v 2. stupni ochrany, kde sa môže bežne hospodáriť. Vy však dlhodobo deklarujete, že prioritná funkcia lesa má byť rekreačná. Čo to znamená z manažérskeho hľadiska?

Celé územie mestských lesov je definované ako lesy osobitného určenia, prímestské lesy so zameraním na rekreáciu. Naším hlavným cieľom je vytvárať vhodné podmienky na ľahkú rekreáciu a šport pre obyvateľov. To znamená prechádzky v prírode, behanie, turistika, cyklistika, prípadne bežkovanie, ak máme sneh. Všetky ostatné funkcie lesa vrátane hospodárskej sa musia podriadiť.

Aká je návštevnosť mestských lesov?

Akurát prebieha prieskum návštevnosti. Najvyššia je vždy v mesiacoch apríl až jún, po zime, keď ľudia asi cítia nejaký deficit, chcú ísť do prírody a športovať. V lete býva útlm kvôli dovolenkám, a veľká rekreačná sezóna je zase v septembri a októbri, ešte aj polovica novembra.

Sám som zvedavý na tie čísla, ale naše odhady sú, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Bratislava

Ochrana prírody

Podcasty Denníka N

Turistika a outdoor

Životné prostredie

Slovensko

Teraz najčítanejšie