Denník N

Surový jazyk liberálov

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Vety napísané o speváčke Sime Magušinovej vyvolávajú otázku, či aj liberalizmus môže byť neľudský.

Autori denníka SME Peter Tkačenko a Rado Ondřejíček vo vzájomnej debate na Twitteri napísali o speváčke Sime Magušinovej vety, ktoré sú typické pre spoločenskú spodinu zahlcujúcu sociálne siete. Slová, že by ju mohli „zašiť a aspoň by sa zastavila nová produkcia“, či poznámka, že „ona je kresťanka, nemal by si sa vysmievať postihnutým“, sú ako vystrihnuté zo slovníka extrémistov. V tých slovách sa totiž spája výzva na represiu s výsmechom a ponižovaním ľudskej bytosti.

Lenže autori týchto výrokov sa hlásia k liberalizmu. Je možné, že sme svedkami javu, ktorý spoločenská a politická spodina rada označuje za „liberálny fašizmus“? Je to totiž pojem, ktorý si vnútorne odporuje, lebo liberalizmus prísne trvá na slobode jednotlivca a jeho dôstojnosti. Je teda opakom fašizmu. Ale čo ak je v dnešnom ideologickom zmätku takéto spojenie predsa len možné?

Ani konzervatívny denník Postoj, ktorý sa tejto kauze venujecituje pobúrených politikov, nezašiel tak ďaleko, aby túto otázku položil. Je však namieste práve preto, lebo iné spojenie – konzervativizmu a fašizmu – je nielen v slovenských pomeroch už bežné. Fašisti sa hlásia ku konzervatívcom a v slovenskom parlamente niekedy oba tábory hlasujú spolu.

Pre konzervatívcov je to nepríjemná situácia, lebo hoci sa na rozdiel od fašistov hlásia k demokracii, v hodnotových otázkach sú s nimi neraz v súlade. Musia sa brániť výčitkám, že v skutočnosti k nim majú oveľa bližšie, než navonok pripúšťajú. Aj preto sa z času na čas verejne proti fašistom vymedzia.

Aj preto dnes kladú otázku, prečo liberáli či „progresívci“ mlčia, keď sa v ich tábore vyskytnú takéto prejavy surovosti. A kladú ju právom.

Napokon, nie je to po prvý raz, čo na sociálnych sieťach obhajcovia liberalizmu používajú surový jazyk a so zjavným potešením urážajú konzervatívcov, ktorí im to s rovnakým potešením vracajú. Táto surovosť ničí podstatu názorového sporu a je typickým prejavom toho, čo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie