Denník N

Etiópii pre vojnu s Tigrajom hrozí rozpad. Konflikt pripomína krvavé 90. roky

Foto – TASR/AP
Foto – TASR/AP

Viac vojakov a zbraní, napätie a silná propaganda. Tak to momentálne vyzerá v Etiópii.

Rok od začiatku konfliktu v Tigraji je situácia v Etiópii kritická.

Boje medzi znepriatelenými stranami neustávajú, na severe krajiny vypukla humanitárna kríza a napätie medzi rôznymi etnikami prudko stúpa. Dokonca sa už hovorí o občianskej vojne a kolapse štátu, v ktorom žije 115 miliónov ľudí.

Z Etiópie sa začiatkom novembra vrátili zamestnanci Nadácie Integra, ktorá sa v krajine viac ako 15 rokov venuje rozvojovej spolupráci. Naposledy tam boli v januári 2020 ešte pred pandémiou covidu a mesiace predtým, ako v Tigraji vypukol konflikt.

Vravia, že atmosféra v krajine je dnes úplne iná ako začiatkom minulého roka: cítiť v nej väčšie napätie a silnú polarizáciu. „Všade vidieť viac vojakov, milícií aj civilistov so zbraňami. To bola veľká zmena hneď na prvý pohľad,“ opisuje koordinátorka klimatických a humanitárnych projektov Integry Ivana Čorbová.

Uzavretí v bublinách nenávisti

Napätie a hrozbu, že konflikt bude ešte viac eskalovať, cítiť aj z vyjadrení etiópskych politikov. Kým premiér Abiy Ahmed vyzýva obyvateľov hlavného mesta, aby boli pripravení brániť svoju krajinu, tigrajské jednotky oznamujú, že môžu pokračovať v ťažení smerom na Addis Abebu.

Obe strany sa uzatvárajú do bublín svojej propagandy a navzájom sa obviňujú z porušovania ľudských práv a vojnových zločinov. Podľa správ mimovládnych organizácií utrpenie civilistom spôsobujú všetci. Cez víkend to konštatovala aj Etiópska komisia pre ľudské práva. Za mesiac v dôsledku konfliktu zomrelo takmer dvesto civilistov.

Čorbová vraví, že humanitárna situácia je tragická. Boje zničili úrodu v Tigraji, a hoci ľudia v regióne nemajú čo jesť, humanitárna pomoc je stále obmedzená. Naposledy do regiónu prišla pred troma týždňami a v susednom Afarsku podľa OSN uviazlo 364 nákladných áut s pomocou.

Problémom však nie je len nedostatok jedla, ktoré spôsobili boje na severe krajiny. Amnesty International zozbierala svedectvá žien z Amharska, ktoré susedí s Tigrajom. Ženy prehovorili o znásilneniach, ktoré majú na svedomí bojovníci Tigrajského ľudového oslobodzovacieho frontu (TPLF).

Malo ísť o pomstu za to, čo počas bojov v Tigraji páchali vojaci z Amharska spolu s federálnou armádou a jednotkami z Eritrey, ktoré stoja na strane etiópskej centrálnej vlády.

Ali Macsai, ktorý má v Integre na starosti sociálne podnikanie, vraví, že situácia v Etiópii mu pripomína Juhosláviu. Ibaže v Etiópii je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie