Denník N

Newsfilter: Vláda bude vo štvrtok rozhodovať o veľkom znevýhodnení neočkovaných

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Situácia je kritická, nemocnice volajú o pomoc. 2. Hrozba vážnej energetickej krízy počas nadchádzajúcej zimy prudko stúpla. 3. Matovičova revolúcia, časť tretia.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Hľadáš pestrý výber outdoorových značiek, ktoré to s prírodou myslia naozaj vážne? Navštív wilderoben.sk.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Situácia je kritická, nemocnice volajú o pomoc

„Dochádza k problému s uskladnením mŕtvych,“ oznámil premiér Eduard Heger, keď zdôvodňoval, prečo bude vláda vo štvrtok hlasovať o výraznom sprísňovaní opatrení proti covidu. Ak si niekto v koalícii nepostaví hlavu, Slovensko sa pridá k trendu, ktorým sa vyberá čoraz viac krajín. Je ním výrazné znevýhodnenie neočkovaných, respektíve zvýhodňovanie očkovaných.

Kým príde rad na detaily, dostanú priestor správy o pandémii, tak ako v priebehu dňa prichádzali:

– Stačili dva týždne, aby sa počet pacientov v nemocniciach s covidom zdvojnásobil. Dnes ich tam bolo 2865, pred 14 dňami 1429.

– V červenej fáze covid automatu zostane len Bratislava a Dunajská Streda, 54 okresov bude čiernych, 20 bordových.

– V deviatich okresoch je pozitivita testov vyše 40 percent, vo Vranove nad Topľou dokonca 49,4 percenta.

– Minister zdravotníctva vydal príkaz na obmedzenie bielej medicíny, teda bežnej prevádzky nemocníc.

– Nemocnica v Bojniciach súrne hľadá zdravotníkov, väčšina zamestnancov je práceneschopná alebo odišla do dôchodku.

Kam sa neočkovaní nedostanú, ale očkovaní áno. Je toho dosť. Vláda chce na návrh odborníkov krízu zmierniť znížením mobility neočkovaných, ktorí tvoria zdrvujúcu väčšinu obetí. Nasledujúce opatrenia majú platiť tri týždne s tým, že ak nepomôžu a situácia sa bude ďalej zhoršovať, kedykoľvek môže prísť ďalšie sprísnenie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dane a odvody

Igor Matovič

Koronavírus

  Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

  Očkovanie proti koronavírusu

  Plynovod Nord Stream

  Komentáre

  Teraz najčítanejšie