Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: V Rakúsku bude lockdown pre všetkých a od februára povinné očkovanie

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. Koronavírus sa v Európe šíril rekordne rýchlo. 2. Čo priniesol samit Biden – Si Ťin-pching. 3. V Líbyi môže znovu vládnuť Kaddáfí.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dobrý deň,

nikdy počas pandémie nehlásila Európa ako kontinent toľko nových prípadov infekcie vírusom SARS-CoV-2 ako tieto dni. Celkovo tvoria európski infikovaní vyše polovicu všetkých prípadov na svete. Tak to bolo naposledy na počiatku pandémie v apríli 2020.

Samozrejme, krajiny mimo Európy testujú oveľa menej. Aj tak sa však dá povedať, že Európa zažíva takú zlú jeseň, akú už možno mnohí nečakali.

Prečo to tak je: Na jednej strane je časť populácie zaočkovaná a ďalšia covid prekonala, čo poskytuje istú ochranu, na druhej strane je tu infekčnejší variant delta a takmer žiadne obmedzenia. Táto kombinácia spôsobila, že európske štáty sa rýchlo premorujú.

Navyše vlna prišla v čase, keď mnohí Európania majú od druhej dávky vakcíny pol roka a viac, čo znamená, že ochrana pred infekciou klesá. Tretiu dávku zatiaľ dostalo málo ľudí.

Ako sa to šíri: Vírus sa šíri z krajiny do krajiny a túto zimu zrejme nikto nezostane nezasiahnutý. Kým pred mesiacom sa písalo o vysokých číslach v Bulharsku, Rumunsku či pobaltských krajinách, teraz hlási rekordy stredná Európa.

Najviac prípadov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína

Joe Biden

Koronavírus

    Prevrat v Mjanmarsku

    Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie