Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: V Rakúsku bude lockdown pre všetkých a od februára povinné očkovanie

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. Koronavírus sa v Európe šíril rekordne rýchlo. 2. Čo priniesol samit Biden – Si Ťin-pching. 3. V Líbyi môže znovu vládnuť Kaddáfí.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

nikdy počas pandémie nehlásila Európa ako kontinent toľko nových prípadov infekcie vírusom SARS-CoV-2 ako tieto dni. Celkovo tvoria európski infikovaní vyše polovicu všetkých prípadov na svete. Tak to bolo naposledy na počiatku pandémie v apríli 2020.

Samozrejme, krajiny mimo Európy testujú oveľa menej. Aj tak sa však dá povedať, že Európa zažíva takú zlú jeseň, akú už možno mnohí nečakali.

Prečo to tak je: Na jednej strane je časť populácie zaočkovaná a ďalšia covid prekonala, čo poskytuje istú ochranu, na druhej strane je tu infekčnejší variant delta a takmer žiadne obmedzenia. Táto kombinácia spôsobila, že európske štáty sa rýchlo premorujú.

Navyše vlna prišla v čase, keď mnohí Európania majú od druhej dávky vakcíny pol roka a viac, čo znamená, že ochrana pred infekciou klesá. Tretiu dávku zatiaľ dostalo málo ľudí.

Ako sa to šíri: Vírus sa šíri z krajiny do krajiny a túto zimu zrejme nikto nezostane nezasiahnutý. Kým pred mesiacom sa písalo o vysokých číslach v Bulharsku, Rumunsku či pobaltských krajinách, teraz hlási rekordy stredná Európa.

Najviac prípadov

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Joe Biden

Koronavírus

    Prevrat v Mjanmarsku

    Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie