Denník N

Slovenský hokej – dva kroky od dohody

Riešením situácie v slovenskom hokeji je len dohoda, pri ktorej obe strany urobia ústretový krok.

Autor je bývalý minister školstva a športu

V politike je to jasné: pravidlá ďalších volieb nastavuje ten, kto v minulých voľbách získal väčšinu. A ten, čo chce vyhrať, musí aj za týchto pravidiel získať viac ako jeho súper. Platilo to napríklad za Mečiara, ktorý vytvoril jeden volebný obvod a zvýšil kvórum pre koalície, čo bolo namierené proti opozícii, no tá ho predsa porazila. Platilo to vtedy, keď republikáni v USA zmenili účelovo volebné obvody tak, aby zvýšili svoju šancu vyhrať vo väčšinovom systéme, a predsa ich demokrati porazili.

V politike nebýva zvykom, aby sa ten, kto prehral, vyhováral na volebné pravidlá. Ibaže by bolo zjavné, že sú nastavené nedemokraticky alebo neférovo, ako to býva v krajinách s diktatúrou.

Príbeh volieb v slovenskom hokeji sa na politiku podobá aj nepodobá. V politike ide o mocenský zápas, ale v hokeji ide predovšetkým o spoločný výsledok, na ktorom sa podieľajú tréneri, hráči, funkcionári a mnohí ďalší ľudia.

Je pravda, že Igor Nemeček nemenil volebné pravidlá, čiže získal väčšinu za pravidiel, ktoré nikto v minulosti nespochybnil. Hráči, ktorí podporovali Richarda Lintnera, však s novým prezidentom nechcú spolupracovať a spochybňujú pravidlá, za ktorých vyhral. Patovú situáciu by mala vyriešiť dohoda medzi prezidentom hokejového zväzu a hráčmi. Najprv sa zdalo, že je blízko, ale ukázalo sa, že obe strany musia ešte niečo pridať.

Začnem od hráčov. Ich legitímnym cieľom je, že podporujú svojho kandidáta a chcú ho presadiť. Ale férové je to, že nenapádajú osobu Igora Nemečka ako niektorí novinári. Tí ho označujú za aparátčika a vytvárajú dojem, že na dobrého funkcionára stačí vedieť hrať hokej a príjemne vystupovať. Aby hráči dosiahli svoj cieľ, usilujú sa o nové voľby s jednoznačnou požiadavkou na zmenu volebných pravidiel, aby nemohli voliť funkcionári, ktorých dosadil súčasný prezident.

Predstavme si, že sa im to podarí, ale v opakovaných voľbách znovu vyhrá Igor Nemeček. Nebude to pre nich príjemné, ale bude to demokratické. Očakávam, že ich krokom k dohode bude vyhlásenie, že budú rešpektovať výsledky volieb prezidenta zväzu, bez ohľadu na výsledok. Inak by sa táto sága mohla opakovať, a to, predpokladám, nikto nechce.

A čo Igor Nemeček?. Ten do dohody ponúkol ústretový krok, že zvolá mimoriadny kongres, na ktorom navrhne spoločne dohodnutú zmenu volebných pravidiel. Zatiaľ nie je pripravený splniť požiadavku hráčov, aby pred kongresom rezignoval a tým zaručil, že budú nové voľby. Má pocit, že bol riadne zvolený a takýmto krokom by potvrdil, že akceptuje výhrady novinárov voči svojej osobe a nemal by kredit uchádzať sa o funkciu znovu. Tu pomôže len veľkorysosť.

Očakávam, že krokom Igora Nemečka k dohode bude vyhlásenie, že hoci bol legitímne zvolený, chápe výhrady k volebným pravidlám, za ktorých sa to stalo, a preto je pripravený zvolať mimoriadny kongres, zmeniť na ňom volebné pravidlá a zaradiť aj bod nové voľby, aby sa mohol uchádzať o funkciu prezidenta zväzu bez spochybňovania. A tiež, že bude rešpektovať výsledky volieb.

Riešením aktuálneho problému v slovenskom hokeji je iba dohoda, hoci funkciu prezidenta zväzu môže získať iba jeden. Verím, že to s dohodou obe strany myslia vážne a sú pripravené pre ňu ešte niečo urobiť.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie