Denník N

Logo MediabrífingMediaBrífing: Veľmi impulzívni konzervatívci zdieľajú falošné správy častejšie

Dobrý deň, čítate MediaBrífing, piatkový newsletter o médiách a internete. Prihláste sa na odber a dostanete ho každý týždeň do schránky. Dnes sa okrem iného dočítate:

  • Impulzívni konzervatívci zdieľajú falošné správy častejšie.
  • Médiá majú vopred napísané stovky nekrológov.
  • Spotify spúšťa platené podcasty aj na Slovensku.
  • Je logické, že podcasty nezačali robiť rádiá, ale noviny.
Ilustračné foto: Grzegorz Walczak/Unsplash/CC

Veľmi impulzívni konzervatívci zdieľajú falošné správy častejšie

Projekt Ako sa máte, Slovensko? ukazuje, že konšpiráciám najčastejšie veria ľudia, ktorí majú nižšie vzdelanie, nižšie príjmy, sú menej spokojní so svojím životom a menej dôverujú inštitúciám. Konšpiráciám takisto výrazne viacej veria voliči Smeru, ĽSNS a Republiky.

Zahraničné prieskumy zároveň ukazujú, že konšpiračné myslenie sa častejšie prejavuje u konzervatívcov. Avšak nie všetci konzervatívci zdieľajú dezinformácie alebo takéto správanie schvaľujú, pripomínajú vedci z Duke University Asher Lawson a Hemant Kakkar. Vo svojom výskume zisťovali, aké osobnostné črty majú ľudia, ktorí zdieľajú falošné správy. Svoje zistenia zhrnuli v článku v časopise Scientific American.

Čo vedci zistili:

  • Pri skúmaní osobnostných vlastností použili vedci tzv. päťfaktorový model osobnosti, podľa ktorého možno usporiadať ľudské vlastnosti do piatich kategórií: extraverzia, neurotizmus, otvorenosť voči skúsenosti, prívetivosť a svedomitosť.
  • Zamerali sa práve na svedomitosť. Ľudia, ktorí majú v tejto kategórii vysoké skóre, sú spoľahliví, presní, pracovití, disciplinovaní a puntičkárski. Naopak, ľudia s nízkou úrovňou svedomitosti sú nespoľahliví, leniví, ľahostajní, bezcieľni a nedbanliví.
  • Vedci urobili sériu ôsmich štúdií, na ktorých sa zúčastnilo 4642 ľudí. Predpokladali, že konzervatívci s nízkou svedomitosťou budú šíriť viac dezinformácií ako iní konzervatívci alebo liberáli s nízkou svedomitosťou.
  • Výskum ukázal, že liberáli aj konzervatívci občas považovali dezinformácie za pravdivé – pravdepodobne preto, že boli v súlade s ich presvedčením. Konzervatívci s nízkou svedomitosťou zdieľali falošné správy výrazne častejšie ako iní. Pri ľuďoch s vysokou mierou svedomitosti nebol rozdiel medzi liberálmi a konzervatívcami.
  • Pri hľadaní príčiny vedci zistili, že konzervatívci s nízkou svedomitosťou prejavovali väčšiu „túžbu po chaose“ – mali teda väčšiu potrebu narušiť či zničiť existujúce politické a sociálne inštitúcie.
  • Označenie konšpirácií upozornením – podobne ako to robia sociálne siete – prispelo k častejšiemu zdieľaniu pravdivých informácií u liberálov aj konzervatívcov. Avšak konzervatívci s nízkou svedomitosťou zdieľali dezinformácie aj napriek varovaniam.

Prečo je to dôležité: Práca fact-checkerov môže pomôcť obmedziť šírenie dezinformácií. Tento výskum však ukázal, že niektorí ľudia ich budú zdieľať aj napriek výslovným varovaniam. Dôvodom môže byť, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hoaxy a propaganda

Médiá

Logo MediabrífingMediaBrífing

MediaBrífing sumarizuje dianie v médiách a na internete. Pripravuje ho Filip Struhárik. Prihláste sa na odber a dostávajte ho každý piatok mailom.

Svet

Teraz najčítanejšie