Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Vláda by vyhlásila covidu vojnu, len nevie kedy a ako

1. Tlačovka bola, vyhláška chýba. 2. Susedia prelomili tabu. 3. Prokuratúra nechce počuť o pytliakoch.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kompot.sk najlepšie slovenské značky na jednej adrese. Vlastne na dvoch. A sú to tieto tri: Laurinská 19, Bratislava, www.kompot.sk a teraz aj Bory Mall.  (inzercia)


Správy vybral a komentoval Zoltán Szalay

1. Tlačovka bola, vyhláška chýba

Tretia vlna sa čoraz viac podobá na tú druhú: čísla lámu rekordy, vláda koná neskoro, opatrenia sú miernejšie, ako odporúčajú odborníci, a veľkolepé oznamy o lockdownoch, ktoré vlastne lockdownami ani nie sú, sprevádza neistota, chaos a nedostatok informácií.

Ministri komunikujú o svojich vlastných rozhodnutiach spôsobom, ako keby vôbec netušili, čo vlastne schválili.

Zaviedli to, len nevedia odkedy. Vláda vo štvrtok rozhodla o sprísnení opatrení, ktoré majú platiť od pondelka. Medzi týmito opatreniami je zavedenie OTP režimu na pracoviskách. Vyhlášku k tomuto bodu však v piatok, teda posledný pracovný deň pred jeho zavedením, nevydali a minister zdravotníctva len tak mimochodom v Rádiu Expres spomenul, že to asi bude v nedeľu. Dodal ešte, že je možné, že sa to celé bude posúvať. Kým vláda vymyslí, odkedy budú platiť pravidlá, ktoré inak majú platiť už od pondelka, zamestnávatelia majú zistiť, ktorí ich zamestnanci sú zaočkovaní alebo prekonali covid a ktorých budú musieť testovať, vraví minister.

Pomoc bude trvať asi dva dni. Pre zamestnávateľov je zásadná otázka, či im štát pomôže s uhrádzaním testov. Vláda sľubovala, že na začiatku áno, a hovorila o období do konca novembra. „Do konca mesiaca sme povedali, že s týmto jarmom zamestnávateľom pomôžeme,” povedal premiér vo štvrtok. Ak sa však povinnosť testovania začne o týždeň neskôr, z novembra zostanú iba dva dni. Taký veľkorysý by štát naozaj nemusel byť.

Ešte rokujú o logistike. Zamestnávatelia však majú množstvo ďalších otázok, lebo pravidlá testovania sú absolútne zmätočné. Nevedia, v akých intervaloch treba testovať, ako sa majú testy kontrolovať a či sa budú napríklad používať aj samotesty, ktoré sa kontrolujú komplikovanejšie.

Úrad verejného zdravia nakoniec takisto potvrdil, že povinný OTP režim na pracoviskách nebude od pondelka, „ale až niekedy neskôr”. Nespresnili, kedy to môže byť, vraj ešte prebiehajú rokovania o logistike a ďalších procesoch.

Politická katastrofa. Premiér sám hovorí o blížiacej sa humanitárnej katastrofe a kolapse zdravotníctva, ale zatiaľ ani miernejšie pravidlá nedokázal presadiť tak, aby ľudia vedeli, čo majú dodržiavať. Otázka, či obmedzenia, ktoré prišli aj tak neskoro a sú nedostatočné, budú mať na dôsledky tretej vlny akýkoľvek vplyv, je asi oprávnená.

2. Susedia prelomili tabu

Najzásadnejšia správa posledných týždňov o pandémii

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Očkovanie proti koronavírusu

Vojna v polícii

Komentáre

Teraz najčítanejšie