Denník N

Žiadne surfovanie, jeme spolu a systém pokút. Xaviho nové pravidlá už dopadli na hráčov

Xavi na oficiálnom predstavení. Foto - TASR/AP
Xavi na oficiálnom predstavení. Foto – TASR/AP

Xavi sa vrátil do Barcelony po šiestich rokoch, tentoraz už ako tréner, a to po mesiacoch pre klub ponižujúcich.

Nebol rýchlym ani silným hráčom, na ihrisku vynikal niečím iným – mal úžasný prehľad. Xavi vládol stredu poľa jedného z najdokonalejších tímov v histórii futbalu, Barcelony Pepa Guardiolu.

„Žiadny futbalista nekomunikoval s loptou pri nohe s ostatnými hráčmi na ihrisku tak inteligentne ako on,“ povedal raz Jorge Valdano.

Spolu s Andrésom Iniestom, Sergiom Busquetsom, Carlesom Puyolom a Lionelom Messim tvorili kostru a možno najsilnejšiu generáciu futbalistov hrajúcu v jednom klube. Sám odchovanec Xavi odohral za katalánsky klub 767 zápasov a získal 25 veľkých trofejí.

Teraz, po šiestich rokoch, ktoré strávil ako hráč a tréner v Katare, sa vracia. A má pred sebou jednu z najnáročnejších úloh v súčasnom futbale. Vzkriesiť slávny klub, ktorý sa topí v dlhoch, stratil Lionela Messiho a výsledkami pripomína skôr priemerný klub.

„Bol preč z domu šesť rokov. Teraz sa vracia, aby prevzal skvelý projekt. Nebude to jednoduché, ale Xavi má plnú hlavu futbalu,“ hovorí pre Denník N Moises Llorens, reportér portálu ESPN, ktorý pôsobí v Barcelone.

Žiadne ponocovanie, surfovanie, na tréning včas

Xavi musí nastaviť vzťahy s hráčmi, ktorí by mali klub viesť na ihrisku a byť jeho predĺženou rukou na trávniku aj v šatni. Gerard Pique, Sergio Busquets si Jordi Alba musia byť lídrami, ktorí nedovolia, aby Barcelona pôsobila ponižujúco a priemerne.

„Musím od nich vyžadovať veľa. A keďže ich poznám, budem na nich tlačiť ešte silnejšie. Ich skúsenosti sú veľmi dôležité v kabíne. Sú kapitánmi, takže musia tím viesť,“ povedal Xavi.

Ich líderské schopnosti budú nutné aj v tomto čase, v ktorom sa začínajú presadzovať odchovanci. Pedri je dnes už hviezdou, aj keď má stále len 18 rokov, skvelo sa ukazujú stredopoliari Gavi (v 17 rokoch má už štyri reprezentačné štarty) a Nico, v obrane zaujali Oscar Mingueza či Alejandro Balde.

Zároveň by jeho príchod mohol oživiť hviezdnych Ousmana Dembélého, Frenkieho de Jonga či brankára ter Stegena, ktorí v ostatných mesiacoch demotivovaní situáciou okolo klubu nepodávajú výkony hodné svojich kvalít.

„Tím už bol Koemanom presýtený. S Xavim prichádza čerstvý vietor, ktorý hráči okamžite ocenili,“ objasňuje Llorens.

A Xaviho trénerská éra sa začala presne tak, ako sľuboval – pravidlami. Podľa informácií denníka Diario AS boli stanovené jasne a konkrétne. Hráči musia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Futbal

La Liga

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie