Denník N

Má 105 rokov a v behu prekonáva svetové rekordy. Za dlhý vek vďačí zdravej strave aj láskyplným vzťahom

„V živote som zažila veľa iných krásnych vecí, svetové rekordy sú len kvapkou v mori,” hovorí 105-ročná atlétka.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dobrý deň,

105-ročná Američanka Julia Hawkinsová prekonala svetový rekord, keď sa stala najstaršou ženou, ktorá zabehla 100 metrov na oficiálnej súťaži.

Podarilo sa jej to 6. novembra na seniorských hrách v Louisiane. Nie je prekvapením, že v kategórii nad 105 rokov bola jedinou súťažiacou.

Vďaka svojmu výkonu sa kvalifikovala aj na budúcoročné preteky, po behu žartovala, že s výsledným časom nie je úplne spokojná.

Keďže súťaž prebiehala necelých 20 kilometrov od školy, kde v minulosti učila, osobne ju prišlo povzbudiť viacero jej bývalých žiakov. Niektorí z nich aj vo veku 90 rokov.

Hawkinsová, ktorá veteránskymi výkonmi zaujala už pred niekoľkými rokmi, teraz v rozhovore vysvetlila, čomu vďačí za svoju vitalitu a dlhovekosť.

Výklus je pravidelný týždenný newsletter o behu, vychádza každý utorok a posielame ho aj e-mailom. Vypočuť si ho môžete aj ako podcast na kanáli Športové podcasty vo svojej podcastovej aplikácii.


Dožiť sa 105. narodenín je samo osebe výnimočné. Podľa štatistík sa to v USA podarí približne piatim ľuďom z tisícky.

Patrí k ním aj Julia Hawkinsová. Narodila sa vo februári 1916, teda v čase, keď sa v Spojených štátoch rozbiehala debata o tom, či sa krajina zapojí do prvej svetovej vojny.

Hawkinsová bola od mladosti aktívna, najradšej mala cyklistiku a neskôr sa zúčastňovala na rôznych seniorských súťažiach. Bicyklovala do veku 100 rokov. Až potom sa rozhodla

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Podcasty Denníka N

Športové podcasty Denníka N

Výklus

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie