Denník N

Sagan tri dni po incidente vyhral etapu vo Švajčiarsku. Alkohol môže pomôcť, no neskôr vás dobehne, hovorí cyklistický tréner

Foto: TASR - Jaroslav Novák
Foto: TASR – Jaroslav Novák

Cyklistický tréner Juraj Karas hovorí, že ho správa neprekvapila, keďže Peter Sagan „nemá ideálnu životosprávu.“

[Pre sériu článkov Slafkovského začiatky v NHL vycestoval reportér Denníka N Štefan Bugan na mesiac do Kanady. Na tomto odkaze nájdete všetky články série a aktivujete odoberanie témy, e-mailom vás upozorníme zakaždým, keď vyjde nový článok priamo zo zámoria.]

Noc zo soboty na nedeľu dňa 25. apríla strávil Peter Sagan na policajnej stanici. Francúzske médiá informovali, že napadol policajta, čo zastavil auto, v ktorom sa Sagan nachádzal. Vozidlo šoféroval jeho brat Juraj.

Podľa jeho právnych zástupcov mal slovenský cyklista strach z toho, že bude „donútený k očkovaniu“, preto policajtovi spôsobil zranenie ruky.

Sagan neskôr v policajnej cele uviedol, že si na nič nepamätá, a za všetko sa ospravedlnil. Za napadnutie policajta dostal pokutu 5000 eur, za porušenie zákazu vychádzania ďalších 100 eur.

Oľutovanie Sagan zopakoval aj v pondelok, keď o incidente informovali médiá.

„Chcem vyjadriť svoje úprimné ospravedlnenie. Bola to škaredá skúsenosť, ktorá ma prinútila dôkladne premýšľať a dala mi cennú lekciu. Naozaj ma mrzí tento incident, ktorý sa už nebude opakovať,” napísal na sociálnych sieťach.

Porazil Colbrelliho

Už o tri dni neskôr mohla verejnosť vidieť Sagana v úplne inom svetle. V stredu 28. apríla sa na pretekoch Okolo Romandie postavil na štart I. etapy a v záverečnom šprinte porazil Taliana Sonyho Colbrelliho – jedného z najúspešnejších cyklistov v skončenej sezóne.

Ešte predtým však Sagan v utorok – dva dni po noci, ktorú strávil na polícii –, absolvoval vo Švajčiarsku krátky 4-kilometrový prológ, ktorým bola individuálna časovka. Obsadil v nej 28. miesto a na víťazného Rohana Dennisa stratil 22 sekúnd.

„Cítil som sa celkom dobre, môj stav sa zlepšuje a v ďalších etapách budem chcieť využiť všetky príležitosti,” komentoval Sagan svoje vystúpenie. Pri konštatovaní o lepšom zdravotnom stave narážal na ochorenie covid-19, ktoré prekonal vo februári.

O deň neskôr sa už radoval z víťazstva. Trať prvej etapy merala 168 kilometrov, mala zvlnený profil a cyklisti počas nej nastúpali takmer 2000 výškových metrov. Etapa vrcholila v miernom stúpaní, čo Sagan využil a zvíťazil. Záver zvládol dobre aj po taktickej stránke, keď využil, že Colbrelli začal šprintovať príliš skoro.

Posledný kilometer v I. etape pretekov Okolo Romandie 2021

„Som naozaj šťastný, že som opäť vyhral na Okolo Romandie. V roku 2010 som tu dokázal vyhrať jednu etapu a o jedenásť rokov neskôr som opäť tu s ďalším víťazstvom. Musím poďakovať svojim spolujazdcom za skvelú prácu, ktorú dnes odviedli,” hovoril.

Sagan vo vyjadrení spomenul, že pred pretekmi vo Švajčiarsku tri týždne nesúťažil. „Je príjemné prísť sem a vyhrať po troch týždňoch bez akýchkoľvek pretekov,” uviedol.

S odstupom času sa z jeho slov dá vyčítať aj to, že životosprávu porušil na konci trojtýždňového tréningového obdobia. Išlo navyše o jeden z posledných víkendov, ktoré mal Sagan bez súťažných povinností.

Po týždňových pretekoch vo Švajčiarsku sa na takmer mesiac presunul do Talianska, kde ho čakali trojtýždňové preteky Giro d’Italia.

Spomínané víťazstvo v úvodnej etape pretekov Okolo Romandie bolo napokon jedno z piatich, ktoré Sagan v tejto sezóne dosiahol. Etapu vyhral aj na Giro d’Italia a na Okolo Katalánska, uspel aj na domácom šampionáte a stal sa celkovým víťazom pretekov Okolo Slovenska.

Alkohol vás dobehne

Športový diagnostik, tréner a cyklistický pretekár Juraj Karas hovorí, že správa o incidente Petra Sagana ho neprekvapila. Myslí si aj to, že Saganov bezstarostný prístup mu v minulosti pomáhal k víťazstvám, vo vyššom veku ho však dobieha.

„Dá sa takto fungovať, keď

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Peter Sagan

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie