Denník N

Nemocnica v Brezne propaguje ivermektín, hoci je už na Slovensku povolený len na parazity

Ivermektín v podobe takzvaného humánneho lieku. Foto - Getty Images
Ivermektín v podobe takzvaného humánneho lieku. Foto – Getty Images

Európska ani americká lieková agentúra ivermektín na liečbu covidu neodporúčajú, nemocnica v Brezne ho propaguje na webe. Lekári varujú, že liek môže pacientom ublížiť.

Nemocnica s poliklinikou Brezno pacientom odkazuje, že ivermektín im neublíži, naopak, môže im pomôcť a môžu si ho kúpiť v lekárni. Radia dokonca liek brať aj preventívne.

„Od začiatku marca ivermektín podávame pacientom hospitalizovaným v našej nemocnici spoločne s ďalšími liekmi. Došlo k poklesu úmrtnosti a liek sme úspešne použili aj profylakticky (preventívne),“ píše nemocnica na svojom webe.

Ivermektín je protiparazitický liek, dezinformačné médiá ho vydávajú aj za liek na covid-19. Lekári varujú, že má vážne vedľajšie účinky a že ho ľudia berú v nebezpečne vysokých dávkach.

Na Slovensku ivermektín nie je registrovaný, no do augusta 2021 mal schválené povolenie na profylaxiu (prevenciu) a liečbu pacientov s covidom od ministerstva zdravotníctva. Podpisoval to ešte bývalý minister Marek Krajčí (OĽaNO). Liek bol dostupný v nemocniciach a lekárňach na lekársky predpis, no toto povolenie bolo platné pol roka a jeho platnosť sa skončila v lete.

Teraz ministerstvo zdravotníctva konštatuje, že ivermektín aktuálne nemá skupinové povolenie neregistrovaného lieku, takže je možná iba indikácia na liečbu parazitárnych ochorení, nie na covid-19.

Viacerí lekári varujú, že videli, ako tento liek pacientom zničil pečeň či obličky.

Primár pneumológie z martinskej nemocnice Ivan Kocan hovorí, že pacienti v ich nemocnici si pri liečbe pýtajú ivermektín, sú agresívnejší, majú načítané hlúposti z internetu a tieto pseudovedomosti sa lekárom snažia vysvetliť

Ľudia vykupujú ivermektín

Správy o ivermektíne sa šíria aj z iných nemocníc, napríklad aj z Česka. Aj český minister zdravotníctva Jan Blatný však označil liek za nevhodný a neefektívny na liečbu covidu.

Oproti jari a druhej vlne, keď ešte ľudia liek zháňali mimo oficiálneho lekárenského predaja, je teraz dostupný.

Americký lekár Pierre Kory, jeden z najväčších propagátorov ivermektínu na svete, nazýva liek zázračným. Takéto a podobné správy umožňujú veľkej skupine ľudí na Slovensku (nielen antivaxerom) udržiavať si odstup od vakcinácie, vytvárať tlak na lekárov, aby liek predpisovali, liečiť sa svojpomocne a spôsobujú viac či menej bizarné situácie.

Róbert Novotný, poslanec mestského zastupiteľstva v Levoči, na internete ponúka, že zabezpečí ivermektín pozitívne testovaným z rizikovej skupiny. Vyzval ľudí, aby o predpísanie lieku žiadali obvodného lekára, informovala RTVS. Ešte na jar zohnal tritisíc balení lieku pre obyvateľov starosta bratislavského Nového Mesta Rudolf Kusý.

„Ľudia sa bláznia. Vykúpili všetok ivermektín. Už nemáme ani jeden,“ hovoril jeden z banskobystrických lekárnikov v pondelok.

Za štyri dni vrátane nedele sa liek v lekárni minul. Ľudia nakúpili len v jedinej lekárni za približne desať dní 200 dávok, čo je dvetisíc tabliet.

Ešte v pondelok sme kúpili ivermektín aj bez predpisu v prvej lekárni s upozornením „na vlastné nebezpečenstvo“. V ďalších troch sa nám to nepodarilo. Liek nemali a v jednej z nich nám povedali, že sa neodporúča podávať pri liečbe covidu.

Viceprezidentka Slovenskej lekárnickej komory Miroslava Snopková zdôraznila, že je viazaný na lekársky predpis.

Ako sa menil pohľad štátu: od Krajčího k Lengvarskému

„Lekári na Slovensku dostali do rúk nové liečivo na boj proti ochoreniu covid-19. Minister zdravotníctva Marek Krajčí udelil povolenie pre neregistrovaný liek Ivermectin,“ takto znela optimistická správa na webe ministerstva zdravotníctva z konca januára tohto roku. Skupinové povolenie bolo platné pol roka a bolo indikované na prevenciu a liečbu pacientov s covidom.

„Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a Európska lieková agentúra (EMA) neodporúčajú používať liek ivermektín v terapii pri ochorení covid-19 pre nedostatok relevantných výsledkov jednoznačne potvrdzujúcich benefit tohto lieku,“ konštatuje teraz tlačový odbor ministerstva zdravotníctva.

Na liečbu covidu ho neodporúča a neschválil ani Americký úrad pre kontrolu liečiv (FDA).

Nemocnica v Brezne. Foto N – Tomáš Hrivňák

Brezno propaguje ivermektín

Nemocnica s poliklinikou v Brezne ešte aj počas tretej vlny propaguje liek, pred ktorým už ministerstvo varuje – doteraz má na webe text, ktorý hovorí o poklese úmrtnosti po podaní ivermektínu spolu s inými liekmi, je pri ňom dátum 28. október 2021.

Nie je úplne jasné, ako nemocnica dospela k príčinnej súvislosti medzi podaním ivermektínu a záchranou života. Hovorca Karol Vojtko konštatoval, že lekári to videli.

„Spojili sme si to s ivermektínom. Podľa našich skúseností sa pri včasnom podaní lieku infekcia nerozvinula v takej sile,“ dodal Vojtko s tým, že text vznikol v marci počas druhej vlny a situácia sa mení.

Či v Brezne stále liečia ivermektínom, sme sa nedozvedeli.

Autori textu na webe nemocnice pripúšťajú, že liek niektorí zatracujú a iní naň nedajú dopustiť, ale dodávajú, že chorý človek nemá čo stratiť. Liek mu vraj neublíži, na druhej strane mu môže veľmi pomôcť. Potenciálnym užívateľom odkazujú, že si ho môžu kúpiť v lekárni.

Je pravda, že ivermektín používaný na parazitárne ochorenia je na farmaceutickom trhu 40 rokov a pred šiestimi rokmi dostali jeho objavitelia Nobelovu cenu.

Nemocnica sa odvoláva na protokoly FLCCC (Front Line COVID-19 Critical Care Alliance) a klinické štúdie z celého sveta, ktoré poukazujú na účinnosť ivermektínu.

„Metaanalýzy štúdií vykonaných uznávanými svetovými autormi dokázali zníženie rizika úmrtia na covid-19 o 56 percent pri včasnom podaní ivermektínu, zníženie vírusovej nálože, skrátenie obdobia vylučovania vírusu, skrátenie hospitalizácie a redukciu vzniku infekcie priemerne o 86 percent pri preventívnom podaní,“ uvádza nemocnica.

Ivermektín. Foto N – Daniel Vražda
Ivermektín. Foto N – Daniel Vražda

Zázračný liek alebo podvod?

Počiatočná vlna optimizmu súvisiaca so „zázračným“ liekom proti covidu-19, ktorá sa prehnala celým svetom, sa postupne začala rozplývať, a to najmä pod vplyvom oficiálnych stanovísk renomovaných svetových liekových agentúr, ale aj po spochybnení výsledkov niektorých štúdií.

Egyptskú štúdiu o účinnosti ivermektínu proti covidu, ktorá sa stala mantrou mnohých podporovateľov „zázračného“ lieku, stiahli pravdepodobne z etických dôvodov. Práve na túto štúdiu sa často odvolávali vedci, ktorí liek proti parazitom odporúčali pri liečbe covidu. Okrem iných medzi nich patrí aj Pierre Kory a FLCCC.

Podľa štúdie sa pacienti liečení na covid v nemocnici, ktorí dostávali ivermektín, zotavovali výrazne lepšie než tí, ktorí užívali placebo. Došlo vraj k zníženiu úmrtnosti až o 90 percent.

Viacerí odborníci však upozorňovali, že štúdia je až príliš dobrá na to, aby bola pravdivá. Konštatoval to aj Peter Sabaka, lekár Kliniky infektológie a geografickej medicíny v Univerzitnej nemocnici Bratislava.

Sabaka nedávno pre Denník N povedal, že v ďalšom veľkom výskume antiparazitika nevidí význam. „Momentálne je už na ambulantnú liečbu covidu schválené použitie monoklonálnych protilátok, ktoré sú veľmi účinné,“ hovorí lekár, ktorý dodáva, že z tohto dôvodu by žiadna etická komisia neschválila klinickú štúdiu ivermektín verzus placebo pri rizikových pacientoch.

„Mohlo by sa to robiť jedine u nízkorizikových pacientov, ale také štúdie už boli a jednoznačný dôkaz nepriniesli. Problém je ten, že nízkorizikových pacientov by ste potrebovali povedzme 20-tisíc, aby ste dokázali nejaký vplyv na mortalitu, a pochybujem, že za súčasnej situácie to niekto bude robiť,“ konštatoval lekár.

Milwaukee Journal Sentinel v polovici novembra tohto roku informoval, že Kory, jeden z najväčších propagátorov liečby ivermektínom, ktorý ho sám užíval, sa nakazil covidom-19. Či bol zaočkovaný, zdroj nezistil.

Tvrdenia o lieku propagovanom najmä v radoch antivaxerov sa natoľko vymkli kontrole, že Americká agentúra pre kontrolu liečiv musela ľuďom pripomenúť, že „nie sú kone a nemali by používať konskú medicínu“.

EMA, FDA a WHO liek neodporúčajú

BBC zverejnila v októbri článok s titulkom Ivermektín: Ako falošná veda vytvorila „zázračný“ liek na covid. Autori opisujú, ako skupina nezávislých vedcov preskúmala 26 štúdií o vplyvoch ivermektínu na liečbu covidu-19. Výsledok? Vyše tretina z nich má vážne chyby alebo znaky potenciálneho podvodu.

Americký úrad pre kontrolu liečiv (FDA) zverejnil v súvislosti s informáciami o „zázračných“ účinkoch v septembri tohto roku všetko, čo ľudia potrebujú vedieť. V prvom bode FDA zdôraznila, že „nepovolila ani neschválila“ ivermektín na použitie pri prevencii alebo liečbe covidu-19 u ľudí alebo zvierat.

„V súčasnosti údaje nepreukazujú, že ivermektín je účinný proti covidu-19. Klinické štúdie stále prebiehajú. Užívanie vysokých dávok ivermektínu je nebezpečné,“ uvádza sa na oficiálnej stránke FDA.

Práve dávkovanie ivermektínu je jedným z problémov, pre ktoré Európska lieková agentúra (EMA) konštatovala, že lieky s ivermektínom nie sú autorizované na použitie v Európskej únii.

Niektoré laboratórne štúdie zistili, že by mohol blokovať replikáciu SARS-CoV-2 (vírus, ktorý spôsobuje covid-19), ale pri oveľa vyšších koncentráciách ivermektínu než sú dnes povolené. Niektoré klinické štúdie nepreukázali žiadny prínos a iné uvádzali potenciálny prínos.

EMA po preskúmaní publikovaných dôkazov z laboratórnych a pozorovacích štúdií, klinických skúšok a metaanalýz dospela k záveru, že dostupné údaje nepodporujú použitie ivermektínu pri liečbe covidu-19.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Koronavírus

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie