Šéfredaktorka Balogová: Počúvam hlasy o exemplárnom treste. No vymazať Tkačenka z verejného priestoru by nebolo správne

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová priznáva, že má za sebou neľahký týždeň a vysvetľovať kauzu komunikácie ich komentátora a Cynickej obludy bolo veľmi náročné. V rozhovore hovorí:
- o tom, ako by mal novinár rozmýšľať, keď niečo píše na sociálnu sieť;
- prečo sa ospravedlnila za komunikáciu Petra Tkačenka a Rada Ondřejíčka a ako o ich kauze hovorila s kolegami;
- ako sa nálepka Sorosových médií z Orbánovho Maďarska dostala do celého sveta;
- či by opäť zverejnila blog Roberta Fica, v ktorom písal o novinároch ako o prasatách, na ktoré sa už varí voda.
Novinárkou ste už takmer 20 rokov, zažili ste teda aj nástup sociálnych sietí, ktoré zmenili spôsob, ako sa k ľuďom dostávajú správy. Ako to zmenilo žurnalistiku?
Niektorí novinári nadobudli veľký vplyv a nie vždy sa naučili s týmto vplyvom pracovať. Stále sa to učíme. Zrazu majú novinári možnosť budovať si obecenstvo a komunikovať iným spôsobom, ako keby komunikovali v článkoch. Je to veľká výzva, pretože novinár musí byť dospelý, aby sa nedal strhnúť obecenstvom. Obecenstvo potrebuje zabávať, kŕmiť, najmä na Instagrame to tak funguje a niekedy to zláka aj k prejavom, ktoré v redakcii vychytá editor. V redakcii je novinár vlastne chránený. Na sociálnych sieťach je ponechaný sám na seba a