Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Chystá sa zákaz nočného vychádzania aj obmedzenia v nakupovaní – covid znova zatvára republiku

1. Čaputová apeluje, koalícia rokuje, lockdown je na spadnutie. 2. Nitrianska prokuratúra – skôr ako odpočúvali Fica, vymýšľali si. 3. Celoeurópska revolúcia proti zlodejom dotácií má prvý zárez na Slovensku.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Neodkladajte svoje sny a začnite podnikať. Tatra banka vám dá podnikateľský účet na rok bez poplatku


Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Čaputová apeluje, koalícia rokuje, lockdown je na spadnutie

V Európe zatiaľ covidu podľahlo 1,5 milióna ľudí. WHO varuje, že pri súčasnom trende bude na našom kontinente do prvého marca vyše 2,2 milióna obetí. Z vyjadrení organizácie vyplýva, že rozhodujúca časť z nich je z východoeurópskych krajín s nízkou zaočkovanosťou.

Matematik Richard Kollár na základe čerstvých údajov vypočítal, že ak by Slovensko zostalo v súčasnom režime, vrchol incidencie, teda nových prípadov, by nastal približne týždeň pred Vianocami. Ďalšieho jeden a pol mesiaca by potom trvalo, kým by sa situácia v nemocniciach dostala niekam na dnešnú úroveň, pričom už tá je predkolapsová.

Toľko na ilustráciu, v akom obrovskom probléme sa nachádzame.

Čaputová apeluje. Prezidentka dnes bola na návšteve v ružinovskej nemocnici v hlavnom meste. Pri odchode z nej mala emotívne vyhlásenie, ktoré bolo apelom na urýchlené vyhlásenie tvrdého lockdownu pre všetkých a snahou podporiť zdravotníkov, ktorí čelia agresívnemu správaniu.

Prejavy nenávisti voči nim Zuzanu Čaputovú viedli k veľmi neštandardnej vete, ktorú by politik za iných okolností nemal vysloviť: „…mám pocit, že žijem v krajine, ktorej nerozumiem.“

Je zrejmé, že prezidentke po takomto vyhlásení opäť klesne popularita, ale jej výzva dostatočne jasne vypovedá o tom, ako veľmi je z aktuálnej situácie znepokojená. Má byť prečo a my spolu s ňou.

Čo chystá koalícia. Namiesto rýchlej akcie sa koalícia opäť zdĺhavo radí, čo urobí, lebo názory v nej sa líšia. Výsledok rokovaní by sme sa mali dozvedieť v stredu s tým, že nové pravidlá by mohli začať platiť vzápätí. Hrozí však opakovanie situácie, keď vláda odhlasuje slabšie kroky, ako navrhujú odborníci a žiadal minister zdravotníctva.

Vladimír Lengvarský chcel trojtýždňový lockdown pre všetkých, ale bude to trochu miernejšie a komplikovanejšie:

– Nový režim

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  Nahrávky na chate

  Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

  Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

  Očkovanie proti koronavírusu

  Zuzana Čaputová

  Komentáre

  Teraz najčítanejšie