Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Chystá sa zákaz nočného vychádzania aj obmedzenia v nakupovaní – covid znova zatvára republiku

1. Čaputová apeluje, koalícia rokuje, lockdown je na spadnutie. 2. Nitrianska prokuratúra – skôr ako odpočúvali Fica, vymýšľali si. 3. Celoeurópska revolúcia proti zlodejom dotácií má prvý zárez na Slovensku.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Neodkladajte svoje sny a začnite podnikať. Tatra banka vám dá podnikateľský účet na rok bez poplatku


Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Čaputová apeluje, koalícia rokuje, lockdown je na spadnutie

V Európe zatiaľ covidu podľahlo 1,5 milióna ľudí. WHO varuje, že pri súčasnom trende bude na našom kontinente do prvého marca vyše 2,2 milióna obetí. Z vyjadrení organizácie vyplýva, že rozhodujúca časť z nich je z východoeurópskych krajín s nízkou zaočkovanosťou.

Matematik Richard Kollár na základe čerstvých údajov vypočítal, že ak by Slovensko zostalo v súčasnom režime, vrchol incidencie, teda nových prípadov, by nastal približne týždeň pred Vianocami. Ďalšieho jeden a pol mesiaca by potom trvalo, kým by sa situácia v nemocniciach dostala niekam na dnešnú úroveň, pričom už tá je predkolapsová.

Toľko na ilustráciu, v akom obrovskom probléme sa nachádzame.

Čaputová apeluje. Prezidentka dnes bola na návšteve v ružinovskej nemocnici v hlavnom meste. Pri odchode z nej mala emotívne vyhlásenie, ktoré bolo apelom na urýchlené vyhlásenie tvrdého lockdownu pre všetkých a snahou podporiť zdravotníkov, ktorí čelia agresívnemu správaniu.

Prejavy nenávisti voči nim Zuzanu Čaputovú viedli k veľmi neštandardnej vete, ktorú by politik za iných okolností nemal vysloviť: „…mám pocit, že žijem v krajine, ktorej nerozumiem.“

Je zrejmé, že prezidentke po takomto vyhlásení opäť klesne popularita, ale jej výzva dostatočne jasne vypovedá o tom, ako veľmi je z aktuálnej situácie znepokojená. Má byť prečo a my spolu s ňou.

Čo chystá koalícia. Namiesto rýchlej akcie sa koalícia opäť zdĺhavo radí, čo urobí, lebo názory v nej sa líšia. Výsledok rokovaní by sme sa mali dozvedieť v stredu s tým, že nové pravidlá by mohli začať platiť vzápätí. Hrozí však opakovanie situácie, keď vláda odhlasuje slabšie kroky, ako navrhujú odborníci a žiadal minister zdravotníctva.

Vladimír Lengvarský chcel trojtýždňový lockdown pre všetkých, ale bude to trochu miernejšie a komplikovanejšie:

– Nový režim nebude trojtýždňový, ale zatiaľ dvojtýždňový. Zatiaľ preto, lebo po desiatich dňoch príde vyhodnotenie a po ňom v prípade potreby predĺženie. Ak je Lengvarského ústupok smerom k dvom týždňom len snahou upokojiť tú časť koalície, ktorá sa bojí číslovky tri, dá sa tomu rozumieť. Pretože je takmer isté, že výsledok preverovania o desať dní bude, že „lockdown“ musí pokračovať. Možno ešte prísnejší.

– Neočkovaní teraz budú môcť nakupovať len potraviny a lieky, očkovaní si kúpia aj topánky a oblečenie. Je možné, že o dva týždne tento rozdiel prestane platiť.

– V noci bude platiť zákaz vychádzania pre všetkých.

– Hotely, reštaurácie, kaviarne, kaderníctva a posilňovne budú zatvorené pre všetkých.

– Poškodené prevádzky budú čiastočne odškodnené, ale ešte nie sú známe detaily.

– Dochádzanie do zamestnania bude povolené pre všetkých, ale pod podmienkou prísnej kontroly v režime OTP.

– Školy budú ďalej fungovať.

Výsledok. Urobí sa pravdepodobne menej, ako by sa malo, a na presné informácie o tom, čo, kto, kedy a kde bude či nebude môcť, si zas počkáme. Viac v článku Mira Kerna a Veroniky Folentovej.


2. Nitrianska prokuratúra – skôr ako odpočúvali Fica, vymýšľali si

Keby polícia fatálne nezlyhala, nahrávky Fica a jeho kamarátov na poľovníckej chate by nikdy nevznikli. Vyplýva to zo záveru Krajskej prokuratúry v Nitre, ktorá pre pochybenia vyšetrovateľa zastavila vyšetrovanie pytliactva, ktoré stálo na začiatku kauzy.

Ak sa neobjaví dobre vyargumentované protistanovisko, ktoré názor nitrianskeho prokurátora vierohodne spochybní, a žiadne také nemáme k dispozícii, máme vážny problém.

Loví sa so zbraňami. Prokurátor totiž hovorí, že aby policajti mohli chatu odpočúvať, skreslili dôvod, pre ktorý tak urobili. Inými slovami, že nadhodnotili skutok, ktorý vyšetrovali. V tomto konkrétnom prípade na prísnejšiu právnu kvalifikáciu skutku použili tvrdenie, že k pytliactvu došlo pomocou zbrane, čo je vraj podľa nich priťažujúca okolnosť. Ak je prokurátor Ivan Mandalov presný v tom, že práve toto poslúžilo ako zámienka na odpočúvanie, potom je to naozaj veľmi nedostatočný dôvod.

Trestný zákon totiž už pri najmiernejšej definícii hovorí o „love“ a na lov nevyhnutne potrebujete zbraň. Alebo poznáte niekoho, kto už ulovil jeleňa na pekné slovo?

Ak chceme právny štát. Z opatrnosti treba pripustiť, že nemáme všetky informácie, a polícia mala právo odpočúvať. Lenže v tejto chvíli je to len teoretická možnosť a ako s pravdepodobnejšou treba operovať s tou, že odpočúvania boli naozaj nezákonné. A že skutočným cieľom neboli pytliaci, ale špičky Smeru a ich spojenci.

A ak chceme žiť v právnom štáte, jedno ani druhé sa nemôže stať. Dokonca ani Robertovi Ficovi a Miroslavovi Bödörovi.


3. Celoeurópska revolúcia proti zlodejom dotácií má prvý zárez na Slovensku

Roky sa najskôr hovorilo o možnom vzniku celoeurópskej prokuratúry. Potom s ťažkosťami naozaj vznikla a s ešte väčšími problémami sa jej vedúcou stala už legendárna Rumunka Laura Kövesiová, ktorá svojho času dostala za mreže veľkú časť rumunskej politickej elity.

Stále sa však mohlo javiť, že je to len akési panské huncútstvo z Bruselu, ktoré na členské štáty nebude mať veľký vplyv. Lenže práve dnes táto európska prokuratúra oznámila, že bol potrestaný vôbec prvý páchateľ, ktorého sa jej podarilo usvedčiť z trestného činu proti záujmom EÚ. V bežnom jazyku z rozkrádania eurofondov.

Podmienka a stop funkcionárčeniu. Ide o prípad bývalého starostu z východného Slovenska (podrobnosti ani obec zatiaľ nie sú známe), ktorý falšoval dokumenty, aby sa dostal k dotáciám zo sociálnych eurofondov. Na základe dohody o vine a treste dostal podmienečný trest tri roky a päť rokov zákaz výkonu verejnej funkcie.

Vzhľadom na celkovú sumu európskych peňazí, ktoré Slovenskom a vôbec celou Úniou pretečú, ide o bagateľ, 93-tisíc eur. Práve pre toto je to prelomová správa z viacerých príčin.

Zlá správa pre zločincov. Európska prokuratúra vznikla práve preto, že členské štáty buď často nemali záujem vyšetrovať a trestať rozkrádanie eurofondov, alebo to nevedeli robiť. Preto boli mnohí páchatelia beztrestní. Prípad z východného Slovenska ukazuje, že by sa to mohlo ak nie úplne skončiť, tak aspoň výrazne obmedziť.

Pre celú Úniu a jej občanov je to dobrá správa. Pre zločincov v bielych golieroch omnoho menej.

Jednou vetou:

4. Počet hospitalizovaných na Slovensku ďalej stúpa a blíži sa k 3200, na JIS je 300 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 258, za pondelok pribudlo 6739 nových prípadov koronavírusu a 66 obetí. (nczi)

5. Deti od 2 do 12 rokov môžu na vstup do športových či iných záujmových klubov využívať aj samotesty, potvrdilo ministerstvo zdravotníctva, rodičia musia klubu predložiť čestné vyhlásenie o bezinfekčnosti dieťaťa.

6. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na oligarchu Miroslava Výboha pre trestný čin korupcie, Výboh, ktorý je na úteku, je obžalovaný, že prijal úplatok vo veľkom rozsahu, za čo je najprísnejšia sadzba 10 až 15 rokov.

7. Via Iuris považuje navrhovaný výber policajného prezidenta za neprijateľný, pretože významne posilňuje politický vplyv ministra vnútra na políciu, apeluje aj na nevyhnutnosť zriadenia inšpekcie nezávislej od ministerstva vnútra.

8. Predsedníctvo SAV sa ospravedlnilo prezidentke Zuzane Čaputovej za vyjadrenia zamestnanca SAV a poslanca Smeru Ľuboša Blahu, podľa SAV niektoré Blahove vyjadrenia „nespĺňajú ani základné požiadavky slušnosti a úplne sa vymykajú étosu, ktorým by sa mal spravovať vedec, člen akademickej obce“.

9. Arriva vraví, že v utorok v Bratislavskom kraji vďaka prijatiu nových vodičov vypraví oproti plánu o 40 spojov viac, rozsiahle výpadky spojov však pretrvávajú.

10. Analytici Národnej banky Slovenska očakávajú na budúci rok nižší deficit verejných financií než vláda v návrhu rozpočtu, namiesto 4,94 % HDP počítajú so schodkom 4,1 %.

Zaujímavé články:

Nebude prehnané, keď Matovičovu reformu nazveme pravým menom – totiž volebným podvodom. Tak ako v prípade „prorodinnej revolúcie“ totiž platí, že predkladateľ na takúto zmenu nemá od voličov žiadny mandát.

Peter Tkačenko o Matovičovom návrhu pre živnostníkov (sme.sk)

Prezidentka sa mohla zavrieť v paláci a skúšať udržiavať zdanie, že je nestranne nad vecou. V závažnej situácii sa však vyjadrila závažným spôsobom. Urobila správnu vec, aj keď od veľkej časti spoločnosti i politiky za to môže čakať len nadávky.

Tomáš Gális o prezidentke (dennikn.sk)


Citát:

Občania, prehrávame.

Zuzana Čaputová o stave pandémie na Slovensku

Shooty:


Posledné slovo Braňa Bezáka:

V živnostensko-gastronomickom diele seriálu o daňovej reforme sme sa nedozvedeli, ako sa bude u časti živnostníkov deliť zrážka z príjmu medzi dane a odvody, ale zato vieme, aká má byť cena detského menu v reštauráciách.

Je to trochu tak, akoby niekto prišiel s tým, že má liek na covid, a na otázku, ako funguje, by odpovedal, že to zatiaľ nevie, ale tabletky budú červené, lebo to je farba symbolizujúca zdravie, ale aj odvahu a lásku.

Máme ministra, ktorý si mýli detaily s maličkosťami, a tak namiesto podstaty riešime plný krčah taľafatiek.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Koronavírus

  Nahrávky na chate

  Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

  Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

  Očkovanie proti koronavírusu

  Zuzana Čaputová

  Komentáre

  Teraz najčítanejšie