Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Chystá sa zákaz nočného vychádzania aj obmedzenia v nakupovaní – covid znova zatvára republiku

1. Čaputová apeluje, koalícia rokuje, lockdown je na spadnutie. 2. Nitrianska prokuratúra – skôr ako odpočúvali Fica, vymýšľali si. 3. Celoeurópska revolúcia proti zlodejom dotácií má prvý zárez na Slovensku.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Vyberte si z ponuky vozidiel v predajniach AUTOPOLIS Panónska, Bory alebo Račianska alebo kliknite na www.autopolis.sk


Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Čaputová apeluje, koalícia rokuje, lockdown je na spadnutie

V Európe zatiaľ covidu podľahlo 1,5 milióna ľudí. WHO varuje, že pri súčasnom trende bude na našom kontinente do prvého marca vyše 2,2 milióna obetí. Z vyjadrení organizácie vyplýva, že rozhodujúca časť z nich je z východoeurópskych krajín s nízkou zaočkovanosťou.

Matematik Richard Kollár na základe čerstvých údajov vypočítal, že ak by Slovensko zostalo v súčasnom režime, vrchol incidencie, teda nových prípadov, by nastal približne týždeň pred Vianocami. Ďalšieho jeden a pol mesiaca by potom trvalo, kým by sa situácia v nemocniciach dostala niekam na dnešnú úroveň, pričom už tá je predkolapsová.

Toľko na ilustráciu, v akom obrovskom probléme sa nachádzame.

Čaputová apeluje. Prezidentka dnes bola na návšteve v ružinovskej nemocnici v hlavnom meste. Pri odchode z nej mala emotívne vyhlásenie, ktoré bolo apelom na urýchlené vyhlásenie tvrdého lockdownu pre všetkých a snahou podporiť zdravotníkov, ktorí čelia agresívnemu správaniu.

Prejavy nenávisti voči nim Zuzanu Čaputovú viedli k veľmi neštandardnej vete, ktorú by politik za iných okolností nemal vysloviť: „…mám pocit, že žijem v krajine, ktorej nerozumiem.“

Je zrejmé, že prezidentke po takomto vyhlásení opäť klesne popularita, ale jej výzva dostatočne jasne vypovedá o tom, ako veľmi je z aktuálnej situácie znepokojená. Má byť prečo a my spolu s ňou.

Čo chystá koalícia. Namiesto rýchlej akcie sa koalícia opäť zdĺhavo radí, čo urobí, lebo názory v nej sa líšia. Výsledok rokovaní by sme sa mali dozvedieť v stredu s tým, že nové pravidlá by mohli začať platiť vzápätí. Hrozí však opakovanie situácie, keď vláda odhlasuje slabšie kroky, ako navrhujú odborníci a žiadal minister zdravotníctva.

Vladimír Lengvarský chcel trojtýždňový lockdown pre všetkých, ale bude to trochu miernejšie a komplikovanejšie:

– Nový režim

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  Nahrávky na chate

  Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

  Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

  Očkovanie proti koronavírusu

  Zuzana Čaputová

  Komentáre

  Teraz najčítanejšie