Denník N

Peugeot môže do Trnavy priniesť dvestomiliónovú investíciu

Foto – TASR
Foto – TASR

Automobilový koncern uvažuje o viacerých investičných projektoch v Trnave. Otázne je, či na modernizáciu závodu dostane úľavy, aké dal štát šalianskemu Duslu.

Francúzska automobilka PSA Peugeot Citroën podľa informácií Denníka N zvažuje, že by mohla v trnavskom závode preinvestovať vyše 200 miliónov eur.

Trnavská fabrika zatiaľ tieto plány nepotvrdila. „Skupina zvažuje viac investičných projektov v Trnave a priebežne o nich hovoríme aj so zástupcami vlády,“ reagoval na otázky o veľkej investícii hovorca trnavského závodu Peter Švec.

Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že oficiálne s vedením automobilky o novej investícii nerokovalo.

Chemičke dali, dostanú aj autá?

Pri takej významnej investícii by štát mohol firme ponúknuť daňové prázdniny. Získať by ich mohla aj bez toho, aby výmenou za ne vytvorila nové pracovné miesta.

Túto zmenu presadil potichu do zákona poslanec za Smer Maroš Kondrót krátko predtým, ako štát schválil 60-miliónovú pomoc pre Duslo Šaľa z portólia Agrofertu českého ministra financií Andreja Babiša. Štátna dotácia má chemičke pomôcť zmodernizovať výrobu čpavku a zachrániť pracovné miesta.

Ani v trnavskom PSA by zrejme prípadná pomoc od štátu nepriniesla prírastok pracovných miest. Mohla by však trnavskému závodu v rámci francúzskeho koncernu zabezpečiť podporu investície do modernizácie a prípadného rozšírenia výroby.

Nejasné plány výroby

Čaká sa hlavne na to, čo bude trnavská fabrika okrem Peugeotu 208 v najbližších rokoch vyrábať. Na budúci rok totiž z jej výrobného plánu vypadne Citroën C3 Picasso. Závod predpokladá, že by mohol začať vyrábať úplnú novinku, ale zatiaľ nehovorí, akú.

Prípadný stimul by sa mal týkať investícií rozdelených asi do štyroch rokov. Mohol by pomôcť k presunutiu celej produkcie modelu Peugeot 208 do Trnavy, dnes sa tento model vyrába ešte aj vo Francúzsku.

Ministerstvo hospodárstva má v talóne investície v hodnote 130 miliónov eur, na ktoré si pýtajú investori stimuly. S veľkou pravdepodobnosťou sú medzi nimi aj subdodávatelia automobiliek.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika

Teraz najčítanejšie