Denník N

V Nitre otestovali inovatívny model starostlivosti o verejné priestory

V meste pod Zoborom otestovali inovatívny model starostlivosti o verejné priestory. Magistrát spoločne s Nitrianskou komunitnou nadáciou a spoločnosťou Kärcher identifikovali aktívne občianske skupiny, ktoré zapojili do čistenia a údržby priestorov.

Občianske združenia aj neformálne skupiny sa so svojimi projektami prihlásili do výzvy grantového programu „Kärcher – upracme si spolu“. V ňom mali možnosť získať finančný príspevok na revitalizáciu priestoru, na ktorom im záleží. Išlo napríklad o priestory, v ktorých organizácie sídlia, ihriská, športoviská alebo zelené plochy.

Dôležitou súčasťou bolo zapojenie profesionálnej techniky Kärcher. Tím špecialistov firmy vyhodnotil vytypované lokality z pohľadu nasadenia čistiacej techniky, komunálnych strojov, záhradných batériových zariadení alebo zametacích technológií. Cieľom bolo maximálne využiť výkonnosť a rýchlosť technológií. Dobrovoľníci z občianskych združení sa popritom zapojili do ďalších prác. V krátkom čase sa tak podarilo vyčistiť a revitalizovať miesta, ktoré budú slúžiť komunite.

„Myslím si, že v Nitre sme spoločne otestovali funkčný model pre samosprávy. Tlak na mestské rozpočty bude rásť, ale rovnako sa budú zvyšovať nároky obyvateľov na kvalitu verejného priestoru. Kúpa kvalitnej profesionálnej techniky a zapojenie komunít sa ukazuje ako zmysluplný model starostlivosti o verejný priestor. Verím, že tento prístup inšpiruje tých komunálnych politikov, ktorí chcú obyvateľom ponúknuť zmysluplný program. Volebný rok 2022 je na to ideálnou príležitosťou,“ hovorí Pavol Galo, projektový manažér spoločnosti KÄRCHER Slovakia.

BOX Ako postupovali v Nitre:

  • Mesto a aktívni občania identifikovali lokality, ktoré treba vyčistiť
  • Vybrané lokality zhodnotil tím Kärcheru z pohľadu využitia profesionálnej techniky
  • Lokality boli efektívne vyčistené profesionálnou technikou
  • Do čistenia boli zapojení občania z komunít

Udržateľná starostlivosť o verejné priestory 

Starostlivosť o verejný priestor má byť ekologická a popritom využívať aj benefity nasadenia techniky pri starostlivosti o čistotu interiérov a exteriérov.

V porovnaní s tradičným čistením a údržbou predstavuje nasadenie profesionálnej techniky hospodárnejší a efektívnejší prístup. Či už ide o zametací stroj, vysokotlakový čistič alebo umývací automat, zariadenia ušetria čas a čistiace prostriedky, odbremenia zamestnancov aj rozpočet mesta.

Jedným z mnohých príkladov kvalitnej techniky je komunálny zametací stroj MC 50. V každodennej prevádzke dokazuje, že sa ekonomickosť a ekológia nevylučujú. Stroj, ktorý čistí je sám čistý. Inovatívny sací systém s vysoko dimenzovaným podtlakovým nasávačom dosahuje maximálny sací výkon už pri max. 75 % otáčok motora. Výsledok: menej hluku, nižšia spotreba, menej emisií a menšie opotrebovanie. MC 50 má dokonca nižšie emisie ako vyžadujú prísne emisné normy Stage IIIA.

Ďalším dôležitým faktorom čistenia verejných priestorov je pravidelnosť. Priebežné čistenie udržuje prostredie v želanom stave a znižuje náklady na nárazové upratovanie. Pravidelné čistenie výrazne predlžuje životnosť čistených plôch, garantuje tiež zdravé a bezpečné prostredie pre obyvateľov.

V mnohých slovenských obciach vznikli multifunkčné ihriská. Ich údržba je na pleciach samospráv. Ako však ukazuje príklad programu „Kärcher – upracme si spolu“ jedným z efektívnych spôsobov údržby je zapojenie komunity a profesionálnych strojov.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie