Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Litva sa nezľakla Číny, hoci jej z Pekingu odkazujú, že je ako blcha

Diplomati z Taiwanu pri novom úrade v Litve. Foto - TASR/AP
Diplomati z Taiwanu pri novom úrade v Litve. Foto – TASR/AP

1. Británia a Francúzsko sa znovu hádajú. 2. Čína sa hnevá na Litvu. 3. V USA padol verdikt v ďalšom dôležitom prípade vraždy.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Ázia: Čína hrozí Litve

Diplomatický konflikt medzi Čínou a Litvou pokračuje. Peking naštvala litovská podpora pre Taiwan až tak, že Čína znížila úroveň diplomatických vzťahov s Vilniusom.

O čo ide: Drvivá väčšina štátov sveta Taiwan oficiálne neuznáva, a preto s ním nemá diplomatické styky na takej úrovni, ktorá by ostrovu umožnila oficiálne otvárať veľvyslanectvá.

Taiwan preto má v zahraničí takzvané reprezentačné kancelárie. Dôležitý je aj prívlastok, ktorý tieto úrady majú – označujú sa za „tchajpejské“, podľa názvu hlavného mesta Taiwanu. Tak je to aj na Slovensku.

Je to jedna z nuáns diplomacie a súčasť komplikovaných vzťahov, ktoré sú ovplyvnené tým, že Čína považuje Taiwan za svoje územie.

Čo sa zmenilo: Čínski komunisti považujú akýkoľvek odklon od tohto statusu quo za veľký problém. Naopak, Taiwan sa veľmi silno snaží, aby ho uznávalo aspoň zopár štátov sveta.

Akákoľvek podpora, ktorá vybočí zo zaužívaného rámca, je pre ostrov veľkým diplomatickým úspechom.

Do tejto kategórie môžeme zaradiť nedávnu návštevu delegácie Európskeho parlamentu na ostrove, cestu taiwanského ministra zahraničných vecí do Európy, v rámci ktorej navštívil aj Slovensko, či aktuálny vývoj v Litve.

Litovská vláda totiž Taiwanu umožnila, aby svoj úrad

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Migrácia

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie