Denník N

Prieskum AKO: Šesť z desiatich ľudí si myslí, že by zaočkovaní mali mať výhody

Väčšina ľudí si myslí, že by zaočkovaní ľudia mali mať výhody oproti nezaočkovaných. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre reláciu Na hrane televízie Joj.

Podľa sondáže si 35,9 percenta opýtaných myslí, že by zaočkovaní mali byť určite vo výhode, a ďalších 22,5 percenta odpovedalo, že by zaočkovaní skôr mali mať výhody. Jednu z týchto dvoch možností dohromady uviedlo 58,4 percenta oslovených.

Ľudia, ktorí sú proti zvýhodneniu očkovaných, sú vo výraznej menšine. Určite proti je 25,7 percenta respondentov a skôr proti 12 percent opýtaných (dohromady 37,7 percenta). Zvyšné štyri percentá nevedeli odpovedať.

Vzdelanejší sú za zvýhodnenie

Podľa podrobných výsledkov prieskumu s vekom stúpa súhlas s výhodami pre zaočkovaných. Kým v kategórii od 18 do 33 rokov je ich 51 percent, v kategórii nad 66 rokov ide už o 67 percent opýtaných. Súhlas so zvýhodnením ľudí po vakcinácii rastie aj s najvyšším dosiahnutým vzdelaním, vo všetkých vzdelanostných kategóriách však ide o 55 a viac percent.

Najviac priaznivcov zvýhodnenia zaočkovaných je v Bratislavskom a Banskobystrickom kraji (70 a 67 percent), najmenej v Trenčianskom (51), Košickom (53) a Žilinskom (54 percent).

Proti len väčšina voličov Republiky a Smeru

Najmenej ľudí ochotných zvýhodniť očkovaných je neprekvapivo medzi voličmi extrémistickej Republiky (20 percent), Smeru (37) a medzi nevoličmi (44 percent). Priaznivcov výhod za vakcináciu je viac ako polovica vo všetkých ostatných stranách. V prípade Hlasu ide o 56, Sme rodina 64, Aliancie 65 a KDH 70 percent. V prípade priaznivcov OĽaNO a SaS je za výhody pre zaočkovaných až 86 percent ich voličov a v prípade PS dokonca 89 percent.

Na Slovensku je momentálne zaočkovaných 2,61 milióna ľudí a tieto počty stúpajú len mierne. V posledných dňoch išlo o zhruba 5600 novozaočkovaných denne. Lockdown, ktorý platí od štvrtka, robí medzi zaočkovanými a nezaočkovanými len malé rozdiely. Týkajú sa hlavne pravidelného testovania pred príchodom do práce. Konzílium odborníkov chce, aby sa pri zmierňovaní opatrení zaočkovaní viac zvýhodňovali.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie