Denník N

Dôkazov, že v Číne ide o genocídu Ujgurov, je dosť. Bojkot olympiády v Pekingu však zatiaľ nie je v hre

Demonštrácia proti porušovaniu ľudských práv Ujgurov pred parlamentom v Ottawe. Foto - TASR
Demonštrácia proti porušovaniu ľudských práv Ujgurov pred parlamentom v Ottawe. Foto – TASR

Milióny Ujgurov čelia v čínskej provincii Sin-ťiang hrubému porušovaniu ľudských práv. Aktivisti vyzývajú na bojkot zimných hier v Pekingu, západným krajinám sa však nechce ísť do konfliktu s veľmocou.

V reakcii na čoraz napätejšiu situáciu medzi menšinou Ujgurov a čínskou vládou v provincii Sin-ťiang na severozápade Číny sa Ujgurka Gülbahar Haitiwaji rozhodla v roku 2006 presťahovať do Francúzska s manželom a dvoma dcérami.

V práci si však zobrala neplatené voľno a na rozdiel od manžela nepožiadala vo Francúzsku o azyl, ale iba o dlhodobý pobyt. A práve to využila čínska tajná služba.

Gülbahar kontaktovali ako účtovnícke oddelenie jej zamestnávateľa v Sin-ťiangu a požiadali ju, aby prišla osobne podpísať dokumenty. Po príchode do provincie ju okamžite zadržali.

„Jeden z nich (vyšetrovateľov) mi strčil pod nos fotografiu. Pritiahla som si obrázok. Bola to moja dcéra Gulhumar. Pózovala pred niečím, čo vyzeralo ako námestie Trocadéro v Paríži. Na fotografii sa usmieva a v ruke máva malou vlajočkou Východného Turkestanu (provincia Sin-ťiangu – pozn. red.). Bolo to na konci manifestácie organizovanej združením Ujgurov vo Francúzsku. Cieľom zhromaždenia bolo odsúdiť čínske represie v Sin-ťiangu,“ píše Gülbahar vo svojej knihe Prežila som čínsky gulag.

Trest za dcéru

Po výsluchu bola za fotografiu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína

Zimné olympijské hry

Svet

Teraz najčítanejšie