Denník N

Košický newsfilter: Veľký problém s autobusmi môže mať o pár týždňov po Bratislavskom kraji aj Košický

Jedným z dopravcov pre košickú župu je momentálne EuroBus. Foto – TASR
Jedným z dopravcov pre košickú župu je momentálne EuroBus. Foto – TASR

Dobrý deň,

čítate výber desiatich najdôležitejších správ týždňa z Košíc a okolia. Tipy na správy, kritiku či facebookový status týždňa nám posielajte na dusan.karolyi@dennikn.sk.


1. Košický kraj sa podľa Transparency rúti do problémov s autobusmi

Košický samosprávny kraj chystá súťaž, v ktorej chce vybrať firmu, ktorá bude desať rokov jazdiť s dotovanými prímestskými autobusmi. Vzhľadom na to, že mu do konca roka neostáva veľa času – súťaž zverejnil 18. novembra – hrozí scenár podobný tomu, čo vidíme teraz v Bratislave?

Bratislavská župa vysúťažila dopravcu (Arriva), ktorý od polovice novembra nie je schopný prevádzkovať tretinu až polovicu doterajšieho režimu autobusových spojov. Chýba mu minimálne stovka vodičov, ktorí odmietli prestúpiť od bývalého poskytovateľa (Slovak Lines). Pre jeho námietky sa obstarávanie naťahovalo a Arriva napokon nemala dosť času na prípravu.

Košická župa sa viac než rok chystá na tender. Ale keďže si naň vyhradila len pár týždňov (od nového roka musia dopravcovia jazdiť podľa nových zmlúv), musí sa už spoliehať len na optimistický scenár, že žiaden z uchádzačov neuplatní námietky, čo by súťaž predĺžilo do ďalšieho roku.

Vyberať budú dopravcu do oboch častí kraja (oblasti Východ a Západ) v celkovej hodnote kontraktu s odhadovanou cenou 456 miliónov eur bez DPH. Obálky s ponukami sa majú otvárať už 15. decembra.

„Od vyhlásenia verejného obstarávania po otváranie obálok neubehne ani len jeden mesiac. Na taký významný tender s reálnym dosahom pre celý kraj v hodnote takmer pol miliardy eur je to podľa nás nesmierne krátka lehota,“ píše Transparency International Slovensko.

Košická župa časový sklz vysvetľuje pandémiou.

So súťažou jej bude pomáhať advokát Michal Miškovič blízky OĽaNO, ktorý s podobným obstarávaním dopravcu radil aj žilinskej župe. Pre podozrenia z poskytnutia nepravdivých informácií s ním však predsedníčka kraja Erika Jurinová ukončila spoluprácu.

Košický župan má pripravené alternatívne postupy pre rôzny vývoj obstarávania tak, aby zabezpečil dopravu v kraji, ale aj v nich TIS vidí riziká.

„V Košickom kraji preto stoja pred nezávideniahodnou úlohou – ako zabezpečiť autobusovú dopravu v súlade s existujúcimi pravidlami,“ konštatuje Transparency.

Sídlo Košického samosprávneho kraja. Foto pre N – Peter Lázár

2. Súd dal Džunkovi desať rokov za marihuanu, ten sa odvolá

Róbert Džunko si po viac než tisíc dňoch vo väzbe vypočul ďalší rozsudok. Okresný súd v Košiciach mu vymeral desať rokov. A to išiel na spodnú hranicu súčasnej trestnej sadzby.

Pred takmer troma rokmi robila polícia raziu v pivárni U legionárov. U Róberta našli necelých 8 gramov marihuany (na 15 jednorazových dávok) a pol gramu hašiša (tri dávky). Obvinili ho z nedovolenej výroby, držania a obchodovania s omamnými látkami.

Keďže bol ešte v podmienke – za iný drogový delikt dostal v roku 2017 tridsať mesiacov s odkladom na tri roky – skončil vo väzbe.

Prípad 27-ročného Košičana je na Slovensku známy. Pôvodný verdikt súdu z minulého roka ho posielal na 12 a pol roka do väzenia. Tým, ktorí sa snažia o dekriminalizáciu drog, slúžil ako exemplárny prípad neprimeranosti trestných sadzieb na Slovensku – že za marihuanu na osobnú spotrebu sú mladí ľudia trestaní tak prísne ako vrahovia.

Časť poslancov sa v parlamente práve snaží presadiť novelu zákona, ktorá by znížila tvrdé tresty pre užívateľov drog. Novela sa mala týkať rôznych drog v malom množstve, čo sa ukázalo ako jej problém. Koaliční poslanci zo Sme rodina a konzervatívna časť OĽaNO akceptujú zmiernenie postihov len v súvislosti s marihuanou. Preto novelu stiahli a podľa toho ju upravia.

Róbert Džunko po rozsudku okresného súdu povedal, že znova podá odvolanie. Vec sa teda bude pojednávať na krajskom súde.


3. Starosta Starého Mesta zatvoril a hneď aj otvoril škôlky

Starosta košického Starého Mesta Igor Petrovčik

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košice

Slovensko

Teraz najčítanejšie