Zaniknuté Šafko aj „čierna stavba“. Pozrite si najlepšiu architektúru na Slovensku
V stredu večer vyhlásili Ceny za architektúru 2015. Budovu komunitného centra Máj porota dokonca navrhla aj na európsku cenu Mies van der Rohe Award.
[Vojna zásadne mení životy i významy slov. Spoznajte ich v novej knihe Slovník vojny.]
„Mám pocit, že sa kvalita architektúry na Slovensku z roka na rok zvyšuje,“ hovorí český architekt Osamu Okamura. V porote prestížneho ocenenia CE.ZA.AR, ktoré vyhlasuje Slovenská komora architektov, bol po tretí raz.
„Pred dvoma rokmi to bolo niekoľko excelentných prác a potom dlho nič. Minulý rok to už bola veľká skupina veľmi dobrých rodinných domov a interiérov. A tento rok sa k tomu pridáva i celá veľká skupina zaujímavých bytových domov, kultúrnych stavieb i rekonštrukcií,“ hovorí Okamura. V júli porota vybrala osemnásť nominácií, v stredu večer vyhlásila víťazov v šiestich kategóriách.
Jedným z najzaujímavejších víťazných projektov je budova komunitného centra Máj od Michala Sula, Miriam Liškovej a Jozefa Skokana. Porota ju dokonca navrhla aj na európsku cenu Mies van der Rohe Award.
„Je to výnimočné dielo, ktoré sčasti odzrkadľuje akýsi nový fenomén slovenskej architektonickej scény a zároveň jeden neduh,“ hovorí Okamura. Autori komunitného centra sú totiž doma takmer neznámi, v zahraničí však vyhrávajú architektonické súťaže – tak, ako aj v prípade tejto stavby, ktorá, žiaľ, nestojí v Petržalke, ale na sídlisku v Českých Budějoviciach.
„Zaujímavé na tejto stavbe je predovšetkým to, že aktivity, ktoré poskytuje obyvateľom sídliska, sa stávajú súčasťou architektúry. Fasáda je výkladnou skriňou toho, čo sa v nej deje. Je absolútne transparentná a dostupná verejnosti. Bežne to funguje ako dve oddelené veci – budova a jej program. Tu je to úplne prepojené,“ hovorí Okamura.
„Je to klasické sídlisko, aké každý z nás pozná. Naše centrum je odpoveďou na otázku, čo sa dá v takomto prostredí urobiť, aby deti, ale aj dospelí, ktorí tu žijú, mali nové možnosti, ako tráviť voľný čas,“ hovoria autori. Podobným projektom sa práve teraz venujú aj vo Viedni či v Afrike, kde tiež vyhrali medzinárodné súťaže. U nás sa nemajú do akej prihlásiť. „Vždy je to o konkrétnych ľuďoch, stačí, aby bol ktosi aktívny, tak, ako aj v Budějoviciach. Stačí jeden človek, ktorý dokáže presvedčiť samosprávu, že súťaž na verejnú stavbu má zmysel,“ hovorí Michal Sulo.
Ich ateliér začínal hneď po škole v Španielsku a na ich práci to podľa Okamuru výrazne vidieť. „Priniesli si úplne nové uvažovanie, je to druh architektonickej práce, ktorá je na svetovej úrovni,“ hovorí. Súťažiam na verejné stavby by sme aj podľa neho mali venovať oveľa viac pozornosti.
„Súťaže v športe sú logické. Ak budete behať doma na dvore, nikdy nedostanete zo seba výkon, ako keď sa prihlásite do súťaže. Platí to aj v architektúre, je to spôsob, ako vyťažiť maximum. U vás sa však prvá súťaž na verejnú stavbu tento rok vypísala až v septembri, aj to vraj dosť problematická. Nesvedčí to teda o tom, že by sa kvalita verejných budov mala čoskoro zlepšiť, hoci aj vlaňajší víťaz kategórie v podobe košických Kasární, aj toto komunitné centrum ukazujú, že výsledky môžu byť naozaj nadpriemerné,“ hovorí Okamura.
1 Rodinný dom
Rodinný dom Mišíkova, Bratislava
autor: Iľja Skoček
2 Bytové domy
Bytový dom – Nový háj
Bratislava – Petržalka
autori: Tomáš Šebo, Igor Lichý, Drahan Petrovič, Katarína Kollárová, Emanuel Zatlukaj
3 Občianske a priemyselné stavby
Komunitné centrum Máj
A. Barcala 1791/40, České Budějovice, ČR
autori: Michal Sulo, Miriam Lišková, Jozef Skokan
4 Rekonštrukcia a obnova budov
Rekonštrukcia Jabloňovce
Jabloňovce, okr. Levice
autor: Martin Mihály, Matej Mihalič
5 Interiér
Rekonštrukcia bytu L10
Laurinská, Bratislava
autori: Martin Skoček
6 Exteriér
Šafko
Alžbetínska a Dobrovičova, bývalý Kazačok, Bratislava – Staré mesto
autor: Oliver Kleinert
Cena verejnosti
Rodinný dom v Rusovciach Bratislava – Rusovce
autori: Maroš Fečík, Miriam Fečíková
Autor textov k dielam: Michal Lalinský
Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.