Denník N

Naši študenti vymysleli aplikáciu, ktorá upozorní, keď sa hrbíte za počítačom

Spine Hero pomáha nehrbiť sa za počítačom. Foto N - Vladimír Šimíček
Spine Hero pomáha nehrbiť sa za počítačom. Foto N – Vladimír Šimíček

Z projektu, ktorý pôvodne vznikol ako téma bakalárskej práce, sa stáva nový slovenský startup. Študenti chcú aplikáciu Spine Hero začať predávať na jar budúceho roka.

Pred pár rokmi rotoval na slovenských televíznych obrazovkách teleshoppingový šot na Pajonček. Zvláštny prístroj so smiešnym názvom si mal človek popruhami pripnúť na telo, a ten ho mal pípaním či vibráciami upozorniť, že sa hrbí.

Správne držanie tela je pre zdravie dôležité, no Pajonček dieru na trhu nespravil. Málokomu sa chcelo chodiť po ulici či do práce s pípajúcim strojčekom na chrbáte. Neznamená to však, že by Slováci problémy s chrbticou nemali. Skupina študentov bratislavskej fakulty informatiky a informačných technológií si všimla, v akom stave sú chrbtice ich starších kolegov, programátorov a IT technikov, ktorí presedia za počítačom prakticky celý život.

A prišli s nápadom. Ich aplikácia Spine Hero bola najprv témou úspešnej bakalárskej práce, potom víťazným projektom súťaže Skvelí mladí podnikatelia, a teraz sa z nej stáva startup, ktorý sa pokúsi osloviť firmy aj bežných ľudí. A, samozrejme, aj zarobiť nejaké peniaze.

Takto vyzerá Spine Hero, keď ho rozkliknete. Bežne ho však na monitore nevidieť. Foto N - Vladimír Šimíček
Takto vyzerá Spine Hero, keď ho rozkliknete. Bežne ho však na monitore nevidieť. Foto N – Vladimír Šimíček

Kamera vás vidí

Jakub, Matej a dvaja Jozefovia sú dnes prváci na inžinierskom štúdiu, majú teda okolo dvadsaťdva rokov. Celý nápad vysvetľujú tam, kde aplikácia vznikla. Fakulta informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity im na vývoj poskytla vlastnú miestnosť, rady a pomoc prišli od vedúceho ich práce Jakuba Šimka, či profesorky Márie Bielikovej.

Princíp Spine Hero je jednoduchý. Na začiatku si treba aplikáciu stiahnuť do notebooku či počítača s obyčajnou webkamerou, alebo – lepšie – hĺbkovou kamerou. Spine Hero najprv každého používateľa inštruuje, ako má správne sedieť.

„Ide najmä o to, aby boli dodržiavané deväťdesiatstupňové uhly v kolenách, bokoch, ale aj lakťoch,“ vysvetľuje Jakub, ktorý je neformálnym lídrom tímu. „To, ako má správne sedenie za počítačom vyzerať, sme konzultovali s fyzioterapeutmi, hlavne s Luciou Mercekovou z kliniky Revitalis v Bratislave.“

Ideálne držanie tela si každý používateľ odfotí a nastaví cez kameru a uloží do aplikácie. Od tej chvíle ho monitoruje pri práci. Spine Hero beží na pozadí. Na ploche obrazovky ho nevidieť, teda až do chvíle, kým sa človek nezačne hrbiť, alebo sa inak neodchýli od polohy, ktorú si podľa inštrukcií nastavil ako ideálnu.

Tí, ktorí majú k počítaču pripojenú lepšiu, takzvanú hĺbkovú kameru, získavajú menšiu výhodu,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie