Denník N

Primár z Dunajskej Stredy Laczkó: Mal som pacienta, ktorý sa nechcel dať zaočkovať, lebo to nie je povinné

Balázs Laczkó. Foto N - Tomáš Benedikovič
Balázs Laczkó. Foto N – Tomáš Benedikovič

Primár z Dunajskej Stredy Balázs Laczkó hovorí, že po tvrdej druhej vlne nechcú ešte raz zažiť, aby museli rozhodovať o živote a smrti oni v nemocnici.

Skoro dvesto lekárov z južného Slovenska poslalo koncom novembra miestnym médiám vyhlásenie, v ktorom vyzývajú ľudí, aby sa dali zaočkovať. Lekári z Dunajskej Stredy, Komárna a ďalších južných oblastí píšu, že vyššia zaočkovanosť južných regiónov spôsobuje, že čísla hospitalizovaných sú tu nižšie, ani to však nestačí.

Jedným z organizátorov výzvy bol primár oddelenia anestéziológie a multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OAMIS) v Dunajskej Strede Balázs Laczkó, ktorý už aj počas druhej vlny zdôrazňoval dôležitosť informovania verejnosti o pandémii.

V rozhovore s Balázsom Laczkóm sa dočítate:

 • prečo uverejnili výzvu na očkovanie,
 • prečo je v okrese Dunajská Streda vyššia zaočkovanosť,
 • či zdravotníci ešte vydržia ďalšiu silnú vlnu,
 • čo mu hovoria pacienti, ktorí nie sú zaočkovaní.

Maďarskú verziu rozhovoru si môžete vypočuť v rámci projektu Denníka N Pozsonyi podcast.

Prečo ste sa rozhodli uverejniť výzvu na podporu očkovania?

Videli sme, ako sa vyvíja situácia v okolitých okresoch, a preto sme považovali za vhodné spustiť túto iniciatívu. Lekári sa nám hlásili dobrovoľne. Pôvodne nás bolo okolo stosedemdesiat a odvtedy sa pridalo ďalších päťdesiat, čo považujem za veľmi pozitívne. Považovali sme za dôležité, aby bolo počuť aj náš hlas, hlas podporovateľov očkovania. My vykonávame medicínu založenú na dôkazoch. Naše skúsenosti ukazujú, že sa na pľúcnu ventiláciu dostáva, bohužiaľ, veľmi veľa mladých pacientov do 50 rokov. Za jediné riešenie preto považujeme očkovanie.

Je to v podstate reakcia na kampaň proti očkovaniu?

Máme tu veľmi vážnu spoločenskú krízu. Chceli sme, aby sa k nám pridali politické a mienkotvorné subjekty z južného Slovenska. Iba spoločne môžeme zabrzdiť epidémiu a zároveň dezinformačnú kampaň proti očkovaniu. Chceli sme podporiť aj tých kolegov, ktorí sa snažia v rámci prehospitalizačných procesov informovať ľudí a neraz sú vystavení verbálnym útokom.

Vo výzve odkazujete ľuďom, aby vám dôverovali. Dôverujú ľudia lekárom počas tretej vlny pandémie menej ako predtým?

Počas mojej doterajšej sedemročnej praxe vidím, že lekári postupne strácajú dôveru pacientov a vrcholí to teraz počas pandémie. Ovplyvňuje to hlavne vonkajší vplyv, teda šírenie dezinformácií, no vyskytujú sa, bohužiaľ, aj kolegovia, ktorí sa odklonili od medicíny založenej na dôkazoch. Našu výzvu však podpísali všetci primári dunajskostredskej nemocnice, čo je, podľa mňa, veľmi pozitívne.

Spomínali ste, že sa kolegovia hlásili dobrovoľne. Ako to prebiehalo? Ako prijali samotný nápad?

Vôbec ich nebolo treba presviedčať. Začali sme to organizovať traja-štyria a začali pribúdať mená. Všetci to vnímali veľmi pozitívne a hovorili, že bol už najvyšší čas niečo také uverejniť.

Balázs Laczkó. Foto N – Tomáš Benedikovič

Dostali sa k vám už ohlasy zo strany pacientov alebo verejnosti?

Budeme sledovať, ako sa vyvíja očkovanie. Pridali sa k nám už aj niektorí politici, čo vnímame veľmi pozitívne, lebo za touto spoločenskou krízou je aj politická manipulácia. Veľmi zlý vplyv majú aj sociálne médiá, v ktorých sú najhlasnejšie práve skupiny proti očkovaniu. My veríme, že väčšina je iná, ale očkovaných je často menej počuť. Preto sme ich chceli podporiť.

Na Žitnom ostrove je pomer zaočkovanosti vyšší ako celoštátny priemer. Cítite to v dunajskostredskej nemocnici?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

  Očkovanie proti koronavírusu

  Pozsonyi podcast

  Slovensko, Zdravie

  Teraz najčítanejšie