Denník N

Statik po sebe nechal nebezpečné budovy, Centroom v Piešťanoch je už jeho tretia

Z budovy Centroom v Piešťanoch mesto evakuovalo obyvateľov. Foto N – Andrej Sarvaš
Z budovy Centroom v Piešťanoch mesto evakuovalo obyvateľov. Foto N – Andrej Sarvaš

Piešťanská radnica evakuovala 50 ľudí, budove hrozí kolaps. Podobné problémy má aj bizniscentrum v Bratislave, v minulosti sa zase zrútila garáž pri novostavbách. Vo všetkých projektoch bol statik Ján Tomčáni.

Bývate v peknej  novostavbe? Skontrolujte si, či jej náhodou nerobil statiku Ján Tomčáni. Naposledy skontrolovali budovu, ktorá prešla jeho rukami v Piešťanoch.

Volá sa Centroom a skončilo sa to tak, že všetci jej obyvatelia – dovedna to je 56 ľudí, sa vo štvrtok z budovy museli vysťahovať, pretože pre vážne problémy so statikou hrozí zrútenie tohto polyfunkčného domu postaveného v roku 2010. Mesto teraz rieši, kde obyvateľov kandidáta na Stavbu roka 2011 ubytuje.

Neslávna história budov, na ktorých sa podieľal ako statik aj Tomčáni, sa začala písať zrútením veľkej garážovej budovy 3nity v Bratislave v roku 2012. Od leta tohto roku sa hlavným mestom šírila informácia, že kolaps hrozí aj veľkému Apollo Business Centru I. Potvrdila sa, aj tu už budovu niekoľko dní vypratávajú. Aj tu statiku robil Tomčáni. Ten na otázky Denníka N viackrát odmietol reagovať.

Najnovší posudok z Piešťan skonštatoval, že môže prísť až k náhlemu zrúteniu budovy. Chyby v projekte hodnotí ako obzvlášť závažné, konštrukcia môže náhle zlyhať bez toho, aby sa poruchy vopred vizuálne prejavili trhlinami či priehybmi.

Okolie budovy z bezpečnostných dôvodov ohradia, susedný Aupark ohrozený nie je.

Steny sa trhali, stropy sa hýbali

Prečo si správcovská skupina BK dala vôbec v auguste tohto roku vypracovať posudok? Dlhodobo mali problémy s trhlinami v stenách a tie vznikajú pri problémoch so statikou.

Výsledky dostali tento pondelok, vedúci oddelenia stavebných služieb v stredu večer navyše zistil, že sa v budove veľmi posúvajú stropy, až o dva centimetre.

Správca už pripravuje projekt, aby budovu zachránil, obyvatelia zase chcú vlastný posudok, ktorý problémy potvrdí alebo vyvráti. Mesto zatiaľ odkazuje, že projektová dokumentácia sanačných prác presne pomenuje, čo treba všetko urobiť vonku aj vnútri.

Bizniscentrum v Bratislave zatvoria

Podobné problémy má aj  Apollo Business Centrum 1. Správca ani samospráva v tomto prípade nepostupovali tak akčne ako v Piešťanoch.

Ružinovský stavebný úrad kontroloval budovu ešte v auguste a zistil, že „stavba má v niektorých častiach také konštrukčné chyby, ktoré si vyžadujú bezodkladné preventívne opatrenia“. Majiteľa na to upozornili a odkázali mu, aby sa nachystal na riešenie problému.

O prípade informovala ako prvá televízia Markíza, ktorá má k dispozícii posudok, podľa ktorého je budova v zlom stave a v najhoršom prípade jej hrozí aj zrútenie.

Zástupcovia Apollo Business Centra začiatkom októbra oznámili, že prevádzku budovy dočasne prerušia. Vysvetlili to tým, že nájomníci tak nebudú spomaľovať a komplikovať stavebné práce, pripustili však aj to, že ide o preventívne opatrenie. Budovu chcú budúci týždeň úplne uzavrieť a znovu otvoriť až začiatkom roka.

I56A0304

Sťahuje sa NDS aj ministerstvo

Ešte predtým sa z nej potichu odsťahovalo viac nájomcov. V Apolle sídli časť ministerstva pôdohospodárstva aj Národná diaľničná spoločnosť, ktorá tvrdí, že sa už sťahujú, či Slovnaft.

Ten zamestnancov presúva do Vlčieho hrdla, len operáciu, ktorú mali naplánovanú koncom roka, teraz pri pochybnosti o bezpečnosti urýchlili, vysvetľuje hovorca Slovnaftu Anton Molnár. Tvrdí, že v polovici septembra dostali od správcu list, v ktorom naznačoval problém so statikou.

Rovnaký list dostala aj spoločnosť Citibank. O možných problémoch sa medzi zamestnancami hovorilo ešte pred korešpondenciou, no neoficiálne.

Hovorca nemeckých majiteľov budovy z Hannover Leasing Michal Donath tvrdí, že zlú statiku odhalili pri príprave modernizácie budovy, tú ohlásili koncom minulého roka aj teraz v septembri. „Išlo o lokálne problémy, ktoré boli okamžite riešené, príčinou boli chybné výpočty Jána Tomčániho.“

Projekt Apollo Business Centra I. financovala Slovenská sporiteľňa. Tá odpovedá, že s partnermi rokuje a preferuje ekonomicky udržateľný výsledok pre všetky strany.

Súčasní majitelia za stav budovy veľmi nemôžu, staval ju veľký developer HB Reavis, ktorý plánuje aj projekt obnovy bratislavskej autobusovej stanice s ďalšími priľahlými budovami. HB Reavis budovu ešte ďalej spravuje cez spoločnosť Apollo Property Management, ktorá má nedostatky odstrániť.

Portál realxpert.sk pred tromi rokmi písal, že problémy mohla mať aj ďalšia budova – Apollo Business Centrum II. Niektorí zamestnanci podľa portálu obviňovali developera z podceňovania statiky a prirýchlej výstavby. HB Reavis to poprel.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie