Denník N

Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter: Celý svet čaká na správy z Afriky, tie najnovšie nie sú veľmi príjemné

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. Omikron už ukazuje svoju silu v južnej Afrike. 2. V Európe bol nový variant, skôr ako sa zavrela. 3. Erdoğanove zásahy škodia tureckej ekonomike.

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

Dobrý deň,

nestáva sa často, aby udalosti v Afrike boli hlavnou témou Svetového newsfiltra. Tento týždeň to však nemôže byť inak.

Celý svet od minulého štvrtka sleduje Južnú Afriku, kde ako prví objavili nový variant koronavírusu. Dostal názov podľa gréckeho písmena omikron a WHO ho hneď zaradila medzi obávané varianty, kde je aj delta, ktorá je momentálne rozšírená na Slovensku. Dôvodom boli jeho početné mutácie.

Omikron už zrejme dominuje prípadom v Južnej Afrike, najmä v provincii Gauteng, kde je aj Johannesburg a hlavné mesto Pretória. V novembri tvoril 74 percent zanalyzovaných vzoriek v krajine, na konci mesiaca to už boli takmer všetky.

Preto je zaujímavé pozrieť sa na to, ako sa vírus správa v reálnom prostredí.

Ako sa šíri: Je jasné, že epidémia v Južnej Afrike v posledných dňoch rýchlo naberá na sile. Pred dvoma týždňami tam bolo 300 pozitívne testovaných denne, no v nedeľu hlásili tritisíc a vo štvrtok to už bolo vyše 11 500 prípadov.

Podobne rýchlo ide hore aj miera pozitivity, takže vyšší počet prípadov sa nedá pripísať intenzívnejšiemu testovaniu.

Keď analytici porovnali rýchlosť nástupu vlny v súčasnosti s predchádzajúcimi vlnami variantov beta či delta, zistili, že omikron je rýchlejší. Počty prípadov sa znásobujú každé tri dni a odborníci hovoria o „znepokojujúcom a exponenciálnom náraste“.

Nástup vlny v Južnej Afrike v súčasnosti a v predchádzajúcich vlnách

Na základe tohto a ďalších vecí americký virológ Trevor Bedford odhadol, že vírus sa šíri 3- až 5-krát rýchlejšie ako delta. Všetko sú to však zatiaľ iba odhady, presnejšie čísla o infekčnosti by mali byť o pár dní.

Aký je nebezpečný: Cez víkend šéfka juhoafrickej asociácie lekárov povedala, že príznaky po infekcii omikronom sú vo väčšine prípadov „veľmi, veľmi mierne“ a trochu iné ako pri predchádzajúcich variantoch.

To mnohým dalo nádej, že vírus sa možno bude rýchlejšie šíriť, no bude spôsobovať len mierne ochorenie.

Nové údaje z provincie Gauteng už také upokojujúce nie sú. Hospitalizácie v tejto provincii išli hore. Týždenný nárast bol asi 2,5-násobný.

Pri porovnaní krivky hospitalizácií vidno, že nárast je podobný, možno trochu rýchlejší ako pri minulých vlnách. V Juhoafrickej republike je zaočkovaných 24 percent ľudí.

Národný inštitút infekčných chorôb oznámil, že pri omikrone nevidí iné symptómy ako pri delte.

Porovnanie predchádzajúcich vĺn s „omikronovou“ v provincii Gauteng v počte prípadov, pozitivity a hospitalizácií

Vírus sa v novembri šíril najmä medzi mladými, čo môže vysvetľovať, prečo sa niektorým lekárom zdalo, že prípady sú miernejšie. V nemocniciach v okolí Pretórie je aj viac detí do 2 rokov ako predtým.

Nemusí to však nutne znamenať, že deti do 2 rokov sú ohrozenejšie. Bábätká prijali s problémami ako pri covide, no nie všetky otestovali, takže môžu mať aj chrípku, ktorá sa v krajine šíri.

Ako zaberajú vakcíny: Vzhľadom na počet mutácií na kľúčovom S proteíne, voči ktorému boli vytvorené vakcíny, panuje obava, že účinnosť vakcín proti omikronu bude nižšia. Dáta zatiaľ nemáme.

Mnohí vedci si však myslia, že vírus sa aj preto tak rýchlo šíri, lebo dokáže infikovať aj mnohých zaočkovaných, ktorí by sa ochoreniu u delty ubránili. Čerstvá štúdia už ukázala, že v tejto vlne je v Južnej Afrike výrazne viac reinfekcií. Prekonanie covidu v minulosti tak už zrejme nechráni tak dobre ako predtým.

Vedci však dúfajú, že súčasné vakcíny budú do veľkej miery naďalej chrániť pred hospitalizáciou a smrťou. Za pravdepodobné to označil aj šéf spoločnosti BioNTech, ktorá vytvorila vakcínu spolu s Pfizerom.

Zároveň však spoločnosť Pfizer aj Moderna povedali, že aktualizovanú verziu vakcín voči omikronu by vedeli spraviť do pár mesiacov, aj keď reálne by asi boli k dispozícii až v lete.

Omikron medzitým v Afrike už hlásia aj ďalšie štáty. V Ghane tvorí tento variant 60 percent analyzovaných prípadov.

Čakáreň na očkovanie v JAR. Foto – TASR/AP

Európa: Hranice sa zavreli, no omikron tu už je

Európa aj iné časti sveta na správy o novom variante reagovali zatvorením hraníc pre cestujúcich zo štátov južnej Afriky.

Poslední prichádzajúci z tejto časti sveta skončili v karanténach. Zatvorenie hraníc však silno kritizovala nielen Južná Afrika, ale aj iné štáty či zástupcovia WHO.

Kedy bol prvý prípad: Zazneli pochybnosti, či by štáty rovnako zavreli hranice aj vtedy, ak by sa nový variant objavil v Belgicku.

Podľa odborníkov zatváranie hraníc môže spomaliť rozšírenie omikronu, no nedokáže ho úplne zastaviť, čo ukázala už delta. Štáty si takto kupovali čas, no prvé prípady variantu omikron boli v Európe ešte predtým, než ktokoľvek vedel, že existuje.

Holandsko informovalo, že variant spätne zistili vo vzorkách odobratých pred dvoma týždňami. Podobné správy prišli aj z Nemecka či Belgicka.

Úplne prvý potvrdený prípad omikronu na svete je z Južnej Afriky z 8. novembra. Predpokladá sa, že samotný variant mohol vzniknúť v októbri alebo v septembri.

Z rôznych kútov sveta: Cestovateľské zachytené prípady sa netýkajú len Južnej Afriky, ale aj iných krajín. Jeden z izraelských prípadov je z Malawi, v Austrálii zachytili testy prichádzajúcich z Kataru.

Nemecko aj Británia hlásia prípady, kde nebol známy žiadny kontakt s cestovaním, dá sa teda hovoriť o komunitnom šírení. Sú odhady, že variant sa medzinárodne šíril už koncom októbra.

Mnohé krajiny sa pripravujú na to, keď sa v Európe rozšíri, čomu sa pravdepodobne skôr či neskôr nevyhneme. Napríklad Británia vyzýva všetkých dospelých na očkovanie posilňujúcou treťou dávkou.

Situácia v Európe: Momentálne však Európu ešte trápi variant delta. Najviac prípadov je stále v strednej Európe.

Zdá sa však, že posledné dni mnohé krajiny dosiahli vrchol, prípadne už začali klesať (Rakúsko, Slovinsko). Naopak, prípady rýchlo rastú vo Francúzsku či Švajčiarsku.

V Británii po príchode omikronu znovu zaviedli rúška vo verejnej doprave. Foto – TASR/AP

Ázia: Erdoğanove zásahy škodia tureckej ekonomike

Padajúca líra ohrozuje pozíciu tureckého prezidenta Erdoğana. Kurz tureckej meny prudko klesá a inflácia rastie. Ľudia tak prichádzajú o úspory a hnevajú sa na autoritárskeho lídra.

O čo ide: Turecká líra dosahuje rekordné minimá. Momentálne by ste za jedno euro dostali takmer 16 lír, za dolár viac ako 13.

Ešte začiatkom roka sa pritom dolár predával za necelých osem lír. Okrem pádu tureckej meny, ktorý sa pohybuje v desiatkach percent, robí ekonomike problémy aj vysoká inflácia, ktorá sa dostala na 20 percent.

Erdoğan za tým vidí aj zahraničnú konšpiráciu, no ekonómovia vravia, že na vine je hlavne on.

Čo robí Erdoğan: Turecký prezident sa vo svojich rukách snaží koncentrovať čo najviac moci. Jeho autoritárske tendencie majú presah do všetkých častí štátu – či už ide o súdnictvo, legislatívu, kultúru, ale aj ekonomiku.

Turecká centrálna banka je nezávislá len na papieri a Erdoğan v nej za uplynulé dva roky vymenil troch guvernérov. Rýchlo sa menia aj ministri financií, ten (zatiaľ) posledný skončil v stredu.

Erdoğan takto tlačí na to, aby centrálna banka zachovala nízke úrokové sadzby. Jeho názor je, že takto podporí ekonomický rozvoj a tvorbu pracovných miest. Neprekáža mu ani to, že experti jeho postoj kritizujú a spájajú ho s rastúcou infláciou.

Čo bude ďalej: Turecký prezident tento týždeň sľúbil, že úrokové sadzby sa budú držať na nízkej úrovni až do volieb v roku 2023.

To je signál pre kritikov, úradníkov, ktorí by mu chceli odporovať, aj pre ľudí, ktorí sú nešťastní z toho, že prichádzajú o svoje peniaze.

V uliciach sa už objavujú demonštrujúci obyvatelia, ktorí však často končia v rukách polície. Na tento víkend chystá protesty aj opozícia.

Od Erdoğana sa asi nedá čakať nič iné ako snaha potlačiť kritiku, no ak budú aj naďalej rásť ceny a úspory sa budú zmenšovať, hnev ľudí mu môže spôsobiť problémy.


Severná Amerika: Odchádza aj Cuomo číslo 2

Problémy bývalého guvernéra New Yorku Andrea Cuoma, ktorý odstúpil po obvineniach zo sexuálneho obťažovania, zasiahli aj jeho brata Chrisa. Známy novinár dočasne prišiel o lukratívnu pozíciu v CNN, pretože bratovi pomáhal s mediálnou odpoveďou na kauzu.

O čo ide: Chris Cuomo patrí medzi najznámejšie tváre amerického spravodajstva. V CNN má v hlavnom vysielacom čase vlastnú reláciu, ktorá nesie jeho meno.

Venuje sa v nej domácej politike, v ktorej patril jeho brat medzi najvýraznejšie postavy uplynulých dvoch rokov.

Najprv to bolo dôsledkom pandémie, ktorá tvrdo zasiahla New York. O pár mesiacov neskôr však prišli obvinenia, ktoré zničili jeho politickú kariéru. Týkali sa obťažovania žien, väčšinou podriadených v úrade guvernéra.

Andrew Cuomo a Chris Cuomo. Foto – TASR/AP

Neudržal si odstup: Jeho brat bol v konflikte záujmov a oznámil, že tejto téme sa ako novinár nebude venovať. Postupne sa však ukázalo, že Chris Cuomo sa problémom svojho brata venoval. V súkromí a veľmi intenzívne.

Správy o tom, že radí guvernérovi, ktorý sa ocitol v problémoch, sa objavili už v máji. CNN to označila za nevhodné, no Cuomo sa aj naďalej objavoval na obrazovke.

Moderátor povedal, že to bola chyba, ktorá sa nebude opakovať. Realita však bola iná. Prokuratúra zverejnila dokumenty, ktoré ukazujú, že Chris Cuomo zneužíval svoje novinárske postavenie a veľmi často bol v kontakte s tímom svojho brata.

Ako mu pomáhal: Cuomo vo výpovedi priznal, že sa o kauze rozprával so svojimi zdrojmi aj s novinármi z iných médií. Snažil sa zistiť, čo môže jeho brat očakávať a či sa objavia svedectvá ďalších obetí.

Guvernérovi New Yorku pomáhal s krízovou komunikáciou a jeho tímu radil pri príprave stanovísk pre médiá.

To už bolo veľa aj na CNN, ktorá Cuoma suspendovala. Zatiaľ na dobu neurčitú.

Moderátor tak ešte má teoretickú šancu na návrat – na rozdiel od svojho brata, ktorý odstúpil z funkcie v auguste. Jeho comeback sa dá predstaviť len ťažko.


Latinská Amerika: Honduras čaká zmena

Honduras bude mať prvú prezidentku. Po 12 rokoch vlády pravice voľby vyhrala ľavičiarka Xiomara Castrová.

O čo ide: Od volieb v Hondurase prešiel takmer týždeň, no volebná komisia ešte nespočítala všetky hlasy. Aj napriek tomu je už všetkým, vrátane prezidentských kandidátov, jasné, že hlasovanie vyhrala Castrová, ktorá má náskok približne 20 percentuálnych bodov.

O prezidentský úrad súperila s primátorom hlavného mesta z Národnej strany, ktorá bola pri moci doteraz. Obyvatelia Hondurasu si však po viac ako dvoch desaťročiach želali zmenu a Castrová to využila.

Stavila na to, že odchádzajúci prezident Juan Orlando Hernández je veľmi nepopulárny. Hernández čelí obvineniam, že bol zapojený do drogového biznisu a prania špinavých peňazí. Podobne ako jeho brat, ktorý už sedí v americkom väzení.

Pomsta za manžela: Hernández sa preto stal symbolom skorumpovaného štátu, ktorý Castrová počas kampane označovala za narkodiktatúru.

Znechutenie z drogového problému, násilia aj minulých volieb, po ktorých padali obvinenia z podvodov, ju priviedla až do prezidentského paláca. Ten pre Castrovú nie je úplne neznámy, raz sa tam už sťahovala. Pred 15 rokmi totiž voľby vyhral jej manžel.

Zápletka ako z politickej drámy sa tu však nekončí. Castrovej manžel v úrade skončil predčasne, pretože ho zvrhla armáda v spolupráci so súdnou mocou.

Budúca prezidentka Hondurasu. Foto – TASR/AP

Čo bude ďalej: Problémom boli jeho snahy o zmenu ústavy aj blízke vzťahy s Hugom Chávezom a kubánskym režimom.

Ľavičiarom v Latinskej Amerike teraz urobilo radosť aj víťazstvo jeho manželky. Castrovej však gratulovala aj americká vláda.

Na novú prezidentku teraz čakajú veľmi náročné úlohy. Honduras potrebuje veľké reformy, ktoré by zlepšili bezpečnostnú situáciu v krajine a priniesli aj vzpruhu pre miestnu ekonomiku. Inak bude pokračovať masová emigrácia z krajiny.

Castrová už sľúbila, že bude tvrdo bojovať proti korupcii. Dúfa, že jej pri tom pomôže aj OSN.

Meno týždňa: Sebastian Kurz

Foto – TASR/AP

Jeho vzostup bol mimoriadne rýchly, no dlho netrval ani jeho pád. Sebastian Kurz končí v rakúskej politike, odteraz sa chce viac venovať rodine.

Kurz s ľudovcami dvakrát vyhral voľby, no ani raz nedokázal vládnuť až do konca svojho funkčného obdobia. V októbri odstúpil pre obvinenia, že si pri svojej ceste do úradu kancelára pomohol aj manipulovanými prieskumami, ktoré zaplatil zo štátnych peňazí.

Kurz obvinenia stále odmieta a vraví, že je z nich unavený, preto ho už politika nebaví tak ako kedysi. Jeho pohľad na svet vraj zmenil aj syn, ktorý sa mu narodil minulý víkend.

Viac čítajte tu.

Foto týždňa

Prvá prezidentka Republiky Barbados Sandra Masonová a princ Charles počas slávnostného vyhlasovania samostatnej Republiky Barbados. Foto: TASR/AP

Barbados sa stal republikou. Karibský ostrov je už 55 rokov nezávislý od Spojeného kráľovstva, no Alžbeta II. doteraz oficiálne bola hlavou štátu. To sa zmenilo, už je ňou prezidentka Sandra Masonová.

Viac čítajte tu.


O čom sme písali:

EÚ sa púšťa do súboja s Čínou. Menej rozvinutým štátom chce dať lepšiu ponuku ako Peking

Predstavme si, že Putin zaútočí na Ukrajinu. Ako by mala reagovať EÚ? Aké sú jej možnosti?

Nezaočkovaní budú platiť pokutu každý mesiac. Ako chcú Gréci zaviesť povinné očkovanie seniorov

V Amerike si cenia život na 7 miliónov, v Rusku na 40-tisíc. Plytvať peniazmi na ochranu baníkov sa im neoplatí.

Si Ťin-pching tu bude ešte dlho a pre naše vzťahy s Čínou to nebude dobré, predpovedá analytik.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Logo Svetový NewsfilterSvetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie