Denník N

Svetový newsfilter: Celý svet čaká na správy z Afriky, tie najnovšie nie sú veľmi príjemné

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. Omikron už ukazuje svoju silu v južnej Afrike. 2. V Európe bol nový variant, skôr ako sa zavrela. 3. Erdoğanove zásahy škodia tureckej ekonomike.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

nestáva sa často, aby udalosti v Afrike boli hlavnou témou Svetového newsfiltra. Tento týždeň to však nemôže byť inak.

Celý svet od minulého štvrtka sleduje Južnú Afriku, kde ako prví objavili nový variant koronavírusu. Dostal názov podľa gréckeho písmena omikron a WHO ho hneď zaradila medzi obávané varianty, kde je aj delta, ktorá je momentálne rozšírená na Slovensku. Dôvodom boli jeho početné mutácie.

Omikron už zrejme dominuje prípadom v Južnej Afrike, najmä v provincii Gauteng, kde je aj Johannesburg a hlavné mesto Pretória. V novembri tvoril 74 percent zanalyzovaných vzoriek v krajine, na konci mesiaca to už boli takmer všetky.

Preto je zaujímavé pozrieť sa na to, ako sa vírus správa v reálnom prostredí.

Ako sa šíri: Je jasné, že epidémia v Južnej Afrike v posledných dňoch rýchlo naberá na sile. Pred dvoma týždňami tam bolo 300 pozitívne testovaných denne, no v nedeľu hlásili tritisíc a vo štvrtok to už bolo vyše 11 500 prípadov.

Podobne rýchlo ide hore aj miera pozitivity, takže vyšší počet prípadov sa nedá pripísať intenzívnejšiemu testovaniu.

Keď analytici porovnali rýchlosť nástupu vlny v súčasnosti s predchádzajúcimi vlnami variantov beta či delta, zistili, že omikron je rýchlejší. Počty prípadov sa znásobujú každé tri dni a odborníci hovoria o „znepokojujúcom a exponenciálnom náraste“.

Nástup vlny v Južnej Afrike v súčasnosti a v predchádzajúcich vlnách

Na základe tohto a ďalších vecí americký virológ Trevor Bedford odhadol, že vírus sa šíri 3- až 5-krát rýchlejšie ako delta. Všetko sú to však zatiaľ iba odhady, presnejšie čísla o infekčnosti by mali byť o pár dní.

Aký je nebezpečný: Cez víkend šéfka juhoafrickej asociácie lekárov povedala, že príznaky po infekcii omikronom sú vo väčšine prípadov „veľmi, veľmi mierne“ a trochu iné ako pri predchádzajúcich variantoch.

To mnohým dalo nádej, že vírus sa možno bude rýchlejšie šíriť, no bude spôsobovať len mierne ochorenie.

Nové údaje z provincie Gauteng už také upokojujúce nie sú. Hospitalizácie

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Svetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie