Denník N

Košický newsfilter: Predražené teplomery nakúpil župan Trnka od známeho 

Dobrý deň,

čítate výber desiatich najdôležitejších správ týždňa z Košíc a okolia. Tipy na správy, kritiku či facebookový status týždňa nám posielajte na dusan.karolyi@dennikn.sk.


1. Predseda kraja nemá dôveryhodné vysvetlenie na dvojnásobné predraženie teplomerov, ktoré majú odhaľovať podozrivých na covid

Košický samosprávny kraj nakúpil do svojich škôl a iných nehnuteľností 205 bezkontaktných prechodových teplomerov. Tie po vstupe do budovy upozorňujú na ľudí so zvýšenou teplotou, čo by mohlo včas indikovať nákazu koronavírusom.

Problém je, že župa zaplatila za teplomery takmer 180-tisíc eur, čo v prepočte na kus vychádza na dvojnásobok ceny, za akú tie isté teplomery nakúpil Banskobystrický či Nitriansky kraj (od iného dodávateľa).

Navyše dodávateľom teplomerov pre košickú župu bola firma United Corp, ktorej majiteľ Richard Reday je županov známy. Obaja sa opakovane vyhýbali otázke, či Rastislav Trnka sa s košickým podnikateľom stretáva aj uňho doma. Reday napokon priznal, že Trnka uňho bol, ale viac to nespresnil.

Košický župan tvrdil, že ich teplomery nie sú také isté ako tie v Bystrici a Nitre, ide vraj o tretiu generáciu, ktorá je kvalitnejšia, a cena je v poriadku. Tá „tretia generácia“ však nikde v dokumentácii o verejnom obstarávaní nefiguruje a predovšetkým to, že ide o rovnaké teplomery s totožnými komponentmi a certifikáciou, tvrdí samotný výrobca teplomerov.

Vo štvrtok (2. 12.) istý košický podnikateľ podal podnet na prokuratúru, aby vyšetrili sporný nákup teplomerov. Doniesol tam článok, ktorý v pondelok (29. 11.) vyšiel v Denníku N. Prijatie trestného oznámenia nám potvrdila hovorkyňa prokuratúry Jarmila Janová.

Foto – TASR

2. Ukončili prvú etapu odstraňovania PCB látok z areálu Chemka Strážske

Tridsať rokov boli nebezpečné sudy s PCB látkami v takzvanej ošipárni v areáli bývalého Chemka Strážske. Až v týchto dňoch špecialisti ministerstva vnútra desať ton odpadu postupne naložili do špeciálnych kontajnerov. Budú na dočasnom úložisku, kým ich obsah definitívne nezlikvidujú.

Toto bola len prvá etapa sanačných prác na najväčšej slovenskej envirozáťaži, ktorá v regióne zamoruje vodu a pôdu, spôsobuje vyššiu chorobnosť a usmrcuje miestnu zver.

Ešte v tomto roku by mali humenskí hasiči začať aj s likvidáciou takzvaného prameňa v neďalekej zvernici, kde sú pod zemou uložené ďalšie sudy s PCB látkami z výroby bývalého štátneho podniku Chemko Strážske. Minister životného prostredia Ján Budaj už skôr povedal, že až otvorenie terénu ukáže, koľko je tam jedovatých látok a ako s nimi nakladať.

V tretej lokalite, v takzvanej teplárni, sú podľa ministra sudy uložené bezpečne, preto tam zotrvajú dovtedy, kým sa neurčí spôsob likvidácie všetkých sudov s toxickými látkami, ktoré v rámci záchranných prác hasiči z areálu odstránia.

Foto – Ministerstvo vnútra SR

3. Zomrel Lev Bukovský 

Vo veku 82 rokov zomrel matematik a bývalý rektor Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (1991 – 1996) Lev Bukovský.

Vedecký výskum profesora Bukovského bol zameraný na teóriu množín a matematickú logiku s dôrazom na aplikácie v iných matematických disciplínach. Je autorom alebo spoluautorom viac ako päťdesiatich vedeckých prác.

Angažoval sa však aj ako občan, pre ktorého je sloboda jednou z najvyšších hodnôt. November ’89 ho zastihol v centre diania v Prahe, bol tam na prvých manifestáciách proti vtedajšiemu režimu. Ako pedagóg na UPJŠ sa potom v Košiciach spolu so stovkami študentov zúčastnil na generálnom štrajku 27. novembra.

Ozval sa aj po víťazstve Mečiarovho HZDS po voľbách v roku 1992. Zverejnil tzv. košickú výzvu, v ktorej vyzýval občanov a hlavne politikov na slušnosť. 25 rokov po Nežnej revolúcii v rozhovore pre denník Korzár povedal:

“Smutné je, že mnohí z nás sa nenaučili brať zodpovednosť za to, čo robia. Vedie ich k tomu aj spoločenská atmosféra. Ľudia, ktorým sa dokáže klamstvo alebo korupcia, pokračujú v svojej kariére.“

Zdroj – fotoarchív Leva Bukovského

4. Riaditeľ lesného závodu nevrátil traktor, s podnikom sa súdi

Novým riaditeľom odštepného závodu štátnych Lesov SR v 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košice

Košický newsfilter

Dušan Karolyi raz týždenne zhŕňa dianie v Košiciach.

Slovensko

Teraz najčítanejšie