Denník N

Logo Newsfilter Denníka NTýždňový newsfilter: Výsledkom váhania vlády už o pár dní môže byť ešte tvrdší lockdown pre všetkých

Foto N – Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

1. Odborníci chcú predĺženie lockdownu pre všetkých. 2. Toxický minister. 3. Kolíková predstavila dôležitú reformu, z ktorej možno nič nebude.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

 Získajte Nový Účet #premodruplanetu až na 36 mesiacov bez poplatku za vedenie.


Správy vybral a komentoval Zoltán Szalay

1. Odborníci chcú predĺženie lockdownu pre všetkých

Odborníci pôvodne navrhovali tvrdý lockdown pre všetkých na tri týždne s povinným OTP režimom na pracoviskách a so zatváraním väčšiny škôl. Vláda radšej vyšla v ústrety netrpezlivým voličom, rozhodla sa pre dvojtýždňovú miernejšiu verziu s možnosťou predĺženia a presne podľa očakávaní to po prvom týždni nezabralo. Máme tu teda ďalšie potvrdenie toho, že sa zbabelý populizmus veľmi rýchlo vypomstí. Výsledok: straty budú pre všetkých väčšie.

Čo navrhuje teraz konzílium? Čísla pandémie sa po desiatich dňoch lockdownu nezlepšili a situácia v nemocniciach je ešte stále na hranici humanitárnej katastrofy. Hospitalizovaných máme 3400 pacientov a prvýkrát od druhej vlny sme prekročili sto úmrtí za jeden deň.

Konzílium preto navrhuje predĺžiť lockdown pre všetkých do 16. decembra a zaviesť ďalšie sprísnenia. Nový návrh odborníkov je, aby režim OTP platil aj vo vlakoch a diaľkových autobusoch, a takisto žiadajú striktnejšie kontroly dodržiavania zákazu vychádzania a home office.

Bude naozaj tvrdší lockdown? Návrhmi konzília sa bude zaoberať v pondelok koaličná rada, viacerí koaliční lídri však už dopredu avizovali, že chcú miernejšie opatrenia pre zaočkovaných. Ak tvrdšie pravidlá teraz neschvália, podľa všetkého ich budú musieť schváliť neskôr, ako sme to videli už niekoľkokrát počas druhej a tretej vlny. Riešenie majú v rukách tentokrát hlavne Richard Sulík a Veronika Remišová, ktorí by mali teraz ustúpiť.

Zaostali sme už aj pri tretej dávke. Lockdowny sú krátkodobými riešeniami, potrebnými pri preťažení nemocníc, ale hlavným problémom u nás je stále očkovanie. Slovensku sa medzičasom podarilo poriadne zaostať aj v počte podaných tretích dávok: priemer EÚ je dnes 12 percent, v Maďarsku dostalo tretiu vakcínu už skoro 28 percent ľudí, v Rakúsku skoro 26 percent, u nás

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Igor Matovič

Mária Kolíková

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Očkovanie proti koronavírusu

Komentáre

Teraz najčítanejšie