Denník N

Udalosti, prešľapy a podcenené momenty týždňa 2: vyberajú Radičová, Štrasser, Korda a ďalší

Osobnosti vyberajú udalosť, prešľap i podcenený moment uplynulého týždňa. Výber vychádza každý týždeň v piatok.

radIveta Radičová, bývalá premiérka

Udalosť týždňa:

Osobne pre mňa to bola premiéra filmu o pánovi Antonovi Srholcovi so silným odkazom a poučením. A neosobne vystúpenie prezidenta Andreja Kisku v slovenskom parlamente a dvojice Merkelová, Hollande v Európskom parlamente. Obe vystúpenia sú podstatné, nielen preto, kto vystúpil a kedy, ale najmä preto, že ich vystúpenie zarezonovalo v protikladnom hodnotení. Len názor vyvoláva polemiku.

Prešľap týždňa:

Nielen prešľap týždňa, ale hlbší problém: téma utečencov ako hlavný problém Slovenska, a teda hlavná téma nastávajúcich volieb.

Podcenená udalosť:

No práve tie problémy, ktoré máme a sú úplne prekryté.

 

molnarNorbert Molnár, šéfredaktor Új Szó

Udalosť týždňa:

Hedviga Malinová nepôjde na slovenský súd. Neverí, že by slovenské súdy vyriekli spravodlivý verdikt v jej prípade. Nie je sama. Podľa prieskumu Focusu a Via Iuris 74 percent občanov nedôveruje slovenskej justícii.

Prešľap týždňa:

Gabčíkovo sa stane mestom. Pred augustovým referendom bol starosta obce Ivan Fenes hlavným a hlasným odporcom tábora pre utečencov. Po ňom už mlčal, ale nie preto, že by náhle pochopil, že utečenci nie sú hrozbou. Ministerstvo vnútra potvrdilo, že sa Gabčíkovo od 1. januára stane mestom. Čo dostane ešte starosta za poslušnosť? Nové ihrisko s umelou trávou? Nové hasičské auto?

Podcenená udalosť:

Správa ešte z minulého týždňa: Zodpovedný z Bratislavskej vodárenskej spoločnosti hovorí, že na každého Bratislavčana pripadá 1 000 potkanov. Pravdepodobne nechcel povedať, že v hlavnom meste žije päťsto ľudí a ostatní sú potkani, ale že v Bratislave žije 500 miliónov potkanov – čo je desivé.

Smutná správa týždňa:

Po Václavovi Havlovi odišiel asi druhý najľudskejší politik, aký v strednej Európe existoval po novembri 1989, Árpád Göncz.

 

straJán Štrasser, spisovateľ

Udalosť týždňa:

Ideologickou zbraňou Ficovej krížovej výpravy proti súkromným poisťovniam bola mantra, že všetky vybraté peniaze nevracajú do systému. A že má byť len jedna poisťovňa: Všeobecná zdravotná, čiže štátna. Asi má pravdu: VšZP vracia peniaze naozaj vzorne do systému. Do systému osobných účtov svojich predstaviteľov.

Podcenená udalosť:

Futbalisti Iskry Borčice (535 obyvateľov) ašpirujú na postup do najvyššej súťaže – do Fortuna ligy. Zo 138 miest na Slovensku v extralige nehrá 2. najväčšie mesto na Slovensku Košice (240 000), 3. Prešov (90 000), 5. Banská Bystrica (79 000), 6. Nitra (78 000), 8. Martin (56 000). V extralige hrá 55. Skalica (15 000), 60. Zlaté Moravce (12 000), 61. Myjava (12 000). A obec Podbrezová (3 900). Borčice, držím vám palce! Úprimne! A keď tú Fortuna ligu vyhráte, verím, že prvý zápas v Lige majstrov budete hrať doma, nie v Nemšovej či nebodaj v Dubnici nad Váhom!

Výrok týždňa:

Igor Matovič po pohovore v SIS: „Neviem, či som podpisoval nejakú zápisnicu.“ (Asi musel pri vstupe do areálu odovzdať nahrávacie zariadenie; keby si to bol nahrával, možno by vedel.)

 

korEugen Korda, novinár, .týždeň

Udalosť týždňa:

Napodiv za udalosť týždňa nepovažujem ani výroky Roberta Fica, ani zlodejiny vo VšZP, ani predložený návrh rozpočtu a ani správanie našej paralyzovanej opozície. Pre mňa tou top udalosťou bola premiéra dokumentárneho filmu o Antonovi Srholcovi. Charakterizoval by som ho v stručnosti takto: Dobrý film o veľkom človeku. Dúfam, že si ho pozrie aj súdruh arcibiskup Sokol.

Prešľap týždňa:

„Žalobaba žaluje a Penta sa raduje“ – neviem, načo sú dobré Pente tie žaloby. Peňazí má dosť a meno jej už skoro stopercentne nenapravia. Oprava – nie „skoro stopercentne“, ale „stopercentne“.

Podcenená udalosť:

Vystúpenie nemeckej kancelárky a francúzskeho prezidenta v Európskom parlamente. A, čuduj sa svete, aj vystúpenie Magdy Vášáryovej v Českej televízii. A to jej bolo lepšie.

 

wienkZuzana Wienk, riaditeľka Aliancie Fair-play

Udalosť týždňa:

Bábková výmena na poste šéfa štátnej zdravotnej poisťovne vystihuje prevažujúcu politickú kultúru. Výmena sa prezentuje ako dôkaz vysokej politickej kultúry, a pritom ide len o formálne sťatie jednej hlavy stohlavého draka, ktorú vzápätí nahradí len ďalší jej klon. Systém je krytý z najvyšších miest, a takto vymieňa len nepodstatných pešiakov, ktorým navyše nájde ešte aj primerané odškodnenie formou iného lukratívneho teplého miestečka.

Prešľap týždňa:

Pri presadzovaní zobrazovania duálnych cien vláda prekročila všetky hranice správania prijateľného v demokratických spoločnostiach. Koná ako nejaká mafiánska skupina, ktorá neváha dosahovať svoje ciele vydieraním, a ak treba, aj zneužitím legislatívy a štátneho aparátu. Nejde jej pritom o verejný cieľ, ale len o premenu celej krajiny na predvolebnú reklamnú plochu Smeru. Naznačuje, že vládna strana načisto stratila zábrany a prestala rozlišovať medzi sebou a štátom.

Podcenená udalosť:

Návrh rozpočtu ukázal, že centrá, ktoré v štáte nepatria k vládnej strane alebo sú k vláde kritické, finančne trpia. Na ich priority sa neprihliada, sú nútené fungovať s napätými rozpočtami, prípadne akceptovať znižovanie financií. To všetko sa deje v čase, keď vláda rozhadzuje nezmyselné sociálne balíčky a ekonomike sa darí veľmi dobre.

 

bebeBraňo Bezák, copywriter, hudobník

Udalosť týždňa:

Klebety o tom, ako sa obchoduje so zdravím a životmi slovenských občanov, dostávajú z týždňa na týždeň konkrétnejšie obrysy. Je nutné, aby zlodeji mali mená, len tak bude mať význam veta: „Robíme pre ľudí“. Tento týždeň do zoznamu týchto ľudí pribudli manželia Pažinkovci.

Prešľap týždňa:

Tlak vlády na povinné zobrazovanie cien so starou a novou DPH vlastne prinúti obchodníkov, aby premenili všetky cenovky na Slovensku na reklamné plochy propagujúce vládnu stranu. K tomu sa dá len zacitovať legendárny dialóg z filmu Adéla ještě nevečeřela: „Jak primitivní! Ale jak účinné!“

Citát týždňa:

Túžba, aby sa svet dal vysvetliť jednoducho existenciou riaditeľov dejín, nie je vlastná len prostému ľudu, ale aj popredným tvorcom verejnej mienky. Dokazuje to citát, na ktorý upozornil Shooty. Komentátor Dag Daniš v relácii Večera s Havranom povedal okrem iného aj toto: „Dejiny sa teraz píšu dosť živelne. To si povedzme na rovinu, že nepíšu sa riadeným spôsobom. Nie sú kontrolované, sú živelné.“

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie