Denník N

Najvplyvnejšie ženy sveta: filantropky, miliardárky, političky aj prezidentka Čaputová

Trojica najvplyvnejších žien - MacKenzie Scottová, Kamala Harrisová a Christine Lagardová.
Trojica najvplyvnejších žien – MacKenzie Scottová, Kamala Harrisová a Christine Lagardová.

Rebríček časopisu Forbes má novú jednotku. Bývalú nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú nahradila filantropka MacKenzie Scottová, ktorá búra zaužívané pravidlá v darcovstve.

Časopis Forbes zverejnil svoj pravidelný rebríček sto najvplyvnejších žien sveta. Sú medzi nimi političky, filantropky, ale aj novinárky a speváčky.

V prvej stovke sa opäť umiestnila aj slovenská prezidenta Zuzana Čaputová, ktorá obsadila 86. miesto. Americký časopis vyzdvihol jej „osamelý politický hlas v mori demagógie“.

V jej profile Forbes upozorňuje na jej inauguračný prejav, v ktorom prisľúbila zlepšenie justičného systému a boj proti beztrestnosti a korupcii.

Kým nebude prázdny trezor

Na čele rebríčka sa prvýkrát umiestnila Američanka MacKenzie Scottová, ktorá tam vystriedala bývalú nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú. Tá obsadila prvú priečku 15-krát za posledných 17 rokov, odkedy sa tento rebríček zverejňuje.

V roku 2004, keď sa Merkelová ujala funkcie kancelárky, obsadila prvé miesto americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová. V roku 2010 Merkelovú predstihla vtedajšia americká prvá dáma Michelle Obamová. Do posledného rebríčka sa odchádzajúca nemecká politička nedostala.

MacKenzie Scottová, ktorá ju na prvom mieste nahradila, je bývalou manželkou Jeffa Bezosa, ktorému v roku 1994 pomohla založiť Amazon. Kým sa nerozišli,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Svet

Teraz najčítanejšie