Denník N

Svetový newsfilter: Putin sa dozvedel, že má čo stratiť

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

1. Putin dostal jednoznačnú správu. Ako s ňou naloží? 2. Čo sa zmenilo za týždeň s omikronom. 3. Nemecko má novú vládu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

máme za sebou týždeň plný veľkých udalostí, s ktorými sa spája neistota z toho, aké budú ich dôsledky. Telefonát Bidena a Putina by mal zabrániť ruskej invázii na Ukrajinu, no ruský prezident je nevypočítateľný, a preto sa ďalšia eskalácia nedá vylúčiť.

A to aj napriek tomu, že ho pred týmto krokom varuje aj nová nemecká vláda, ktorá sa tento týždeň ujala moci. To je veľká udalosť číslo dva, pri ktorej si ešte musíme počkať na výsledky.

To, nanešťastie, platí aj o omikrone, ktorý sa šíri po svete a spôsobuje obavy z ďalšej vlny pandémie. Tieto udalosti (a dve ďalšie) sme pre vás rozobrali v Svetovom newsfiltri.


Severná Amerika (a zvyšok sveta): Biden varuje Putina, Putin trvá na svojom

Najväčšiu pozornosť na medzinárodnej scéne tento týždeň pútal rozhovor Joea Bidena a Vladimira Putina. Dvaja prezidenti sa rozprávali v čase, keď sa reálne hovorí o možnosti, že Rusko vojensky zaútočí na Ukrajinu.

O čo ide: Joe Biden dal Kremľu najavo, že ak sa znovu rozhodne pre ofenzívu proti svojmu susedovi, musí rátať s vážnymi dôsledkami.

Bezpečnostný poradca amerického prezidenta povedal, že „Biden sa pozrel Putinovi do očí a povedal mu, že veci, ktoré USA neurobili v roku 2014, sú teraz pripravené urobiť“. Posielať vojakov na Ukrajinu však neplánuje.

Nový nemecký kancelár Olaf Scholz k tomu pridal stanovisko, v ktorom povedal, že je veľmi dôležité, aby sa nikto nerýpal v historických knihách v snahe prekresliť hranice. Preto musí byť veľmi jasné, že hrozby voči Ukrajine sú neakceptovateľné.

Ako hrozili: Biden počas telefonátu Putinovi dával najavo, že má čo stratiť. Pohrozil mu napríklad definitívnym odstavením kontroverzného plynovodu Nord Stream 2 či izolovaním Ruska z medzinárodného platobného systému, čo by malo vážne ekonomické dôsledky.

Ruský prezident Vladimir Putin zas Bidenovi zopakoval, že je preňho neprijateľné, aby sa NATO rozširovalo ďalej na východ.

Americký prezident mu v rámci diplomatického ústupku sľúbil debatu s viacerými lídrami krajín Aliancie.

Avizované rokovanie štyroch krajín NATO a Ruska znepokojilo estónskeho šéfa zahraničného výboru. „Dúfam, že to vidím zle, ale cítim tu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Čína a Taiwan

Koronavírus

    Svetový newsfilter

    Vojna na Ukrajine

    Svet

    Teraz najčítanejšie