Denník N

Matovič s Lipšicom by sa podľa MVK nedostali do parlamentu, Matovič vidí čudnú hru

Spojenie Igor Matovič – Daniel Lipšic veľké percentá neprináša. Je to však až na vypadnutie z parlamentu? Foto - TASR
Spojenie Igor Matovič – Daniel Lipšic veľké percentá neprináša. Je to však až na vypadnutie z parlamentu? Foto – TASR

Šéf agentúry MVK Pavel Haulik hovorí, že prieskum je dôkazom, že OĽaNO a Nova je zlý projekt. Konkurenčný Focus taký pokles neočakáva. Igor Matovič sa hnevá na hry s číslami viacerých, aj nových agentúr.

Ak by sa voľby konali teraz, Igor Matovič a Daniel Lipšic by sa podľa prieskumu agentúry MVK nedostali do parlamentu. Namerala im len 4,5 percenta. Tak nízko ešte neboli. Na vstup do parlamentu je potrebných päť percent hlasov, ak strany kandidujú v koalícii, je to až sedem percent.

V septembrovom prieskume agentúry Focus mala koalícia OĽaNO a Nova 8 percent.

Prieskum MVK sa konal od 26. septembra do 2. októbra na vzorke 1 085 respondentov. Smer by v ňom získal 40 percent, KDH 10,8, Sieť 8,3, SNS 7,6, Most 6,9 a SMK 5 percent.

Haulík čakal spochybňovanie

Ako je možné, že Matovič s Lipšicom majú teraz o polovicu menej ako v septembri? „Bol to  zrejme zlý projekt,“ hovorí o koalícii OĽaNO a Nova riaditeľ MVK Pavel Haulik.

„OĽaNO má problémy s vlastnou identitou, pán Matovič viac rieši svoje vlastné problémy ako problémy, ktoré by mala strana riešiť, a Daniel Lipšic sa tam úplne stratil,“ myslí si Haulik.

Je pripravený aj na spochybňovanie tohto čísla. „Vždy je niečo prvýkrát. Obyčajne na Slovensku platí, že ten, kto prinesie nejaký údaj prvýkrát, vzbudí obrovskú vlnu pochybností. Pokiaľ by sa samotný jav preferencií nemenil, tak by nebolo treba prieskumy, ani voľby. Stačilo by to raz zmerať a bolo by to tak. Je to však ako počasie,“ hovorí Haulik.

Focus taký pokles neočakáva

V jeho poslednom prieskume, ktorý robil v júni, malo OĽaNO šesť a Nova dve percentá. Ako je možné, že vo Focuse mali pred mesiacom 8 percent?

„Neriešim, koľko im meria Focus, skúste sa ich spýtať, prečo im merajú také čísla,“ povedal Haulik.

Agentúra Focus práve v týchto dňoch zbiera nové údaje do svojho prieskumu, ktorý zverejní koncom budúceho týždňa. Jej šéf Martin Slosiarik hovorí, že číslo 4,5 percenta sa mu zdá veľmi nízke a nepredpokladá, že by za mesiac mohlo dôjsť k takému veľkému poklesu. Ak tam však je klesajúca tendencia, ich čísla to podľa neho ukážu.

Matovič: Agentúry tlačia naše čísla dole

Slosiarik hovorí, že úlohu mohlo zohrať aj to, že Matovič sa v posledných dňoch venoval hlavne téme Ficových účtov na Belize, ktoré však nevie dokázať. Rolu mohla podľa neho zohrať aj téma utečencov, kde sa Matovičovi voliči mohli prikloniť aj k názorom Smeru, ktorý je vo vláde a má dosah na riešenie situácie

. „Nemyslím, že im Smer zobral štyri percentá, ale časť voličov možno áno.“ Matovič pritom podporuje vládu v jej žalobe proti EÚ pre kvóty na utečencov.

„V posledných týždňoch sa zrazu objavili tri nové ‚agentúry‘, ktoré dovtedy nikto nepoznal. Všetky tri sa snažili tlačiť našu koalíciu poriadne dolu voči našim interným prieskumom. Teraz sa pridala MVK so svojou čudnou hrou. Je evidentné, že niekomu mocnému ležíme hlboko v žalúdku presne tak, ako keď hnutiu Nova ‚namerali‘ pred eurovoľbami 0,7 %, a mali 6,7 %,“ komentoval prieskum Matovič.

Voľby 2016

Slovensko

Teraz najčítanejšie