Denník N

Vyzývam vládu, aby zaočkovaným umožnila návštevu ich najbližších

Vzťahy vo vládnej koalícii sa od čias jej vzniku výrazne zmenili. Foto N - Tomáš Benedikovič
Vzťahy vo vládnej koalícii sa od čias jej vzniku výrazne zmenili. Foto N – Tomáš Benedikovič

Naše zdravie, naše životy, naša budúcnosť – to všetko sa pre vás stalo predmetom handlovania či takzvaných kompromisov.

Autor je publicista

Od začiatku pandémie som si stanovil prísny režim a dôsledne som ho dodržiaval aj vtedy, keď boli opatrenia voľnejšie. Pretože nechcem vystavovať seba i svojich blízkych vážnym rizikám a ohrozeniam. Tie nás môžu stáť nielen zdravie, ale, žiaľ, aj život. Hneď ako to bolo možné, dal som sa zaočkovať, lebo dôverujem vedcom a odborníkom a viem, že toto je jediné možné riešenie.

Celú túto situáciu vnímam ako novú skúsenosť. Skúsenosť sebapoznania i trpezlivosti. Skúsenosť vzájomnej komunikácie, keď mieru prísnosti opatrení nemusíme vnímať všetci rovnako. Skúsenosť solidárnosti i častejšieho záujmu o fyzicky vzdialených blízkych. Príležitosť využiť čas, ktorý sa nám napriek všetkému ponúka ako dar, na všetko, na čo sme predtým akosi nemali čas.

Mimochodom, aj pre cirkev vrátane každého jedného veriaceho boli zatvorené kostoly novou príležitosťou a výzvou „zamieriť na hlbinu“. Zároveň zrkadlom miery lipnutia na manifestačných formách viery a klerikálnych obrazoch náboženstva. No pre nepochopenie zodpovednosti a povinnosti chrániť zdravie nás všetkých, pre falošné postoje, že je to akýsi neprípustný zásah do náboženskej slobody, zostali tieto výzvy a príležitosti nepovšimnuté, nereflektované a nevyužité. Odkryli vôľu zotrvať v zaužívaných predstavách a zabehaných zvyklostiach.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Komentáre

    Teraz najčítanejšie