Denník N

Veronika Cifrová Ostrihoňová o seriáli prezidentky a sociálnych sieťach: Je to snaha spájať bubliny (+ video)

Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

„Facebook vie urobiť obraz sveta, ktorý nie je reálnym obrazom sveta,“ hovorí Veronika Cifrová Ostrihoňová, ktorá moderuje nový projekt prezidentky Zuzany Čaputovej Mysli s hlavou štátu o nástrahách sociálnych sietí.

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Prezidentka Zuzana Čaputová spustila vo štvrtok sériu videí Mysli s hlavou štátu o nástrahách sociálnych sietí a internetu. Náučné videá moderuje Veronika Cifrová Ostrihoňová.

V prvom diele Čím nás kŕmia sociálne siete sa s riaditeľom kancelárie Rady pre vysielanie a retransmisiu Ľubošom Kuklišom rozprávali o tom, ako funguje algoritmus na sociálnych sieťach, napríklad ako sa priraďuje skóre k príspevkom – že za like je bod, iná emócia za päť, komentár či zdieľanie za 15 bodov. Ak príspevok dostane veľa bodov, dostane sa navrch a zobrazuje sa viacerým ľuďom, ak má málo, možno ho ľudia ani neuvidia.

Moderátorka seriálu v rozhovore hovorí o tom,

  • ako ona pracuje s emóciami a ako reaguje na ľudí, ktorí sa nechcú očkovať,
  • prečo ľudia veria viac influencerom ako lekárom a vedcom,
  • ale aj o tom, či je úlohou prezidentky robiť náučné videá o nástrahách internetu.

Na svojom Instagrame máte viac ako 200-tisíc sledovateľov, aktívne tam komentujete aktuálne udalosti. Na YouTube máte 45-tisíc sledovateľov. Zmenili sa Instagram, YouTube a celkovo sociálne siete počas pandémie?

Všetkého je tam viac. Aj hnevu, aj pozitivity, aj nápadov, aj inšpirácie. Čím dlhšie trvá pandémia, tým je to pre mňa toxickejšie prostredie. Je pochopiteľné, že ľudia sa presunuli z fyzického stretávania do online a emócie sú vybičované. Mám pocit, že už aj Instagram, ktorý býval oproti Facebooku také láskavé miesto, sa viac radikalizuje a je tam viac energie, ktorá nie je pozitívna. Na Facebook zablúdim raz za čas a potom mám z toho dva dni migrénu.

Vo štvrtok prezidentka Zuzana Čaputová spustila kampaň Mysli s hlavou štátu, ktorú moderujete. Prečo je potrebné, aby hlava štátu robila takéto vzdelávacie videá? Má to byť jej úloha?

Je otázka, či to má byť jej úloha, či by to nemala byť úloha iných ľudí. Ale keď to nerobia iní, je veľmi pozitívne, že sa toho chytí hlava štátu. Vidí, cíti a počuje, čo sa tu deje. Vidí, že sociálne siete sú veľmi silné. Aj ona sama ich má veľmi silné. Keďže nemá exekutívnu právomoc, je fajn, že môže aspoň takto ovplyvňovať a presviedčať. Má megafón a myslím, že ho teraz celkom pekne využila. S hlavičkou hlavy štátu to má o trochu väčšiu dôveryhodnosť. Zrazu to nie sú len nejaké videá, ktoré si niekto nakrútil, a zvažujete, čo je za tým. Je to altruistická iniciatíva zo strany kancelárie, ako trošičku skultivovať debatu.

Z môjho osobného vnímania pozorujem, že debatu treba kultivovať, a mám pocit, že aj prezidentka sa o to snaží. Otázne je, ako sa jej to darí alebo nedarí v tejto klíme. Toto je cesta, ako zas pridať niečo iné. Myslím,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Podcasty Denníka N

Rozhovory

V redakcii

Slovensko

Teraz najčítanejšie