Denník N

Košický newsfilter: Trnka vyzerá, akoby bol na stáži u dezinformátorov

Dobrý deň,

čítate výber desiatich najdôležitejších správ týždňa z Košíc a okolia. Tipy na správy, kritiku či facebookový status týždňa nám posielajte na dusan.karolyi@dennikn.sk.

1. Košického župana usvedčili nočné e-maily

Foto – TASR

Kauza teplomery sa predsedovi Košického samosprávneho kraja vymkla spod kontroly. Denník N zverejnil, ako nočnými e-mailmi navádzal na klamstvo výrobcu teplomerov Miroslava Garaja.

Trnka chcel, aby Garaj poprel, čo predtým tvrdil novinárovi. To by mu pomohlo pri obhajobe podozrivého obstarávania. Župa totiž kúpila 205 teplomerov za takmer 180-tisíc eur od Trnkovho známeho Richarda Redaya. Pritom Banskobystrický kraj aj Nitriansky nakupovali rovnaké teplomery (od iného dodávateľa) za polovičnú cenu za kus.

Trnka Garajovi podsúval pripravené odpovede, ktoré mu mal Garaj poslať späť e-mailom. Výrobca to odmietol, no napriek tomu Trnka zverejnil status na Facebooku, v ktorom tie vymyslené odpovede prezentuje ako Garajove skutočné. A Denník N obviňuje, že v prvom článku o tejto kauze Garajove výroky prekrútil alebo vykonštruoval.

Na usvedčujúce e-maily Trnka nemal žiadne vysvetlenie. Spustila sa naňho lavína aj zo strán, ktorého ho ako nezávislého kandidáta podporovali pri voľbách predsedu KSK v roku 2017.

Poslanci OĽaNO mu na župu posielajú Najvyšší kontrolný úrad, vyzývajú na ho vyvodenie politickej zodpovednosti a veľmi explicitne mu odkazujú: „Je neakceptovateľné, aby župan takto klamal a kradol.“

Predseda SaS Richard Sulík si myslí, že Trnka by mal odstúpiť, lebo táto kauza je „na uterák“: Keďže jeho konanie je nevysvetliteľné, v ďalších voľbách s podporou SaS počítať nemusí.“

Na Úrad KSK sa chystajú aj kontrolóri z Úradu pre verejné obstarávanie a zrejme aj vyšetrovatelia. Košická prokuratúra už eviduje dve trestné oznámenia pre podozrivý nákup teplomerov.

Rastislav Trnka na výzvy na odstúpenie odpovedá zriadením komisie. Má preskúmať, či išlo o predražený nákup. Dokonca zrazu tvrdí, že kraj sa stal „zrejme rukojemníkom medzi dodávateľom a výrobcom teplomerov.“ Pritom s dodávateľom Redayom sa koordinoval aj pri atakovaní Garaja s vymyslenými odpoveďami.

„Urobím všetko pre to, aby pravda vyšla najavo,“ oznamuje Trnka, akoby s touto kauzou doteraz nemal nič spoločné, ale začal ju riešiť, lebo, ako píše, „vrhá zlé svetlo na Košický samosprávny kraj.“

Dezinformačný župan. Dezinformačné weby sú známe aj tým, že ak zverejnia informáciu, ktorá sa neskôr ukáže ako nepravdivá či úplne vymyslená, ony ju napriek nesporným faktom naďalej nechávajú zverejnenú. Košický župan Rastislav Trnka sa vo svojej kauze správa, akoby bol u nich na stáži, postupuje úplne rovnako.

Na svojom Facebooku publikoval informácie, ktoré boli vyvrátené. On nemá žiadny protiargument, no aj tak ten status nestiahol, neskorigoval, neopravil, doteraz tam visí v pôvodnom stave.

  • publikovaných emailov jasne vyplýva, že v jeho statuse na Facebooku sú vymyslené odpovede, ktoré svojvoľne vložil do úst výrobcu teplomerov Garaja. A hoci to už je dokázané, všetky akože výrobcove citáty či parafrázy sú tam dodnes.
  • V tom istom statuse Trnka píše, že dodávateľ teplomerov a jeho známy Richard Reday sa v rozhovore s reportérom Denníka N nevyjadroval k návštevám predsedu KSK uňho doma. Aj keď zvuková nahrávka reportéra s Redayom dokázala, že Trnka má v statuse klamstvo, nechal ho tam.
  • Trnka tiež na Facebooku píše, že rovnaký teplomer a za podobnú cenu ako košická župa kúpil aj Lučenec (kus za 675 eur bez DPH). Z toho vzniklo na sociálnej sieti obvinenie primátorky mesta Alexandry Pivkovej z predraženého nákupu. Ona to však vyvrátila, takýto typ teplomeru nemajú. Nakupovali ručné, oveľa lacnejšie modely: „Celkovo mesto od začiatku pandémie pre svoje potreby nakúpilo bezkontaktných (ručných) teplomerov 39 ks za priemernú cenu 69 eur s DPH. Všetky objednávky, faktúry, zmluvy sú podľa zákona zverejnené,“ uviedla Pivková.

2. Žaloba fitnescentier môže spustiť lavínu

Päť slovenský fitnescentier – medzi nimi aj košický Gymstar – by sa už čoskoro mohlo dočkať verdiktu Európskeho súdu pre ľudské práva. Ešte vlani podali žalobu proti štátu pre nedostatočné odškodnenie za zatváranie ich prevádzok počas pandémie.

Sú to vôbec prvé žaloby tohto druhu na štrasburskom súde zo všetkých krajín EÚ.

Štandardná lehota na vydanie rozsudku uplynula koncom augusta. Pavel Kiseľ, spolumajiteľ jedného zo žalujúcich fitnescentier (Toromagu v Martine), však Denníku E potvrdil, že súd ich informoval o meškaní pre covid, ale v ich veci koná.

Ak uspejú, súd môže vynášať podobné rozhodnutia aj v prospech ďalších sťažovateľov. Na Slovensku je asi 1400 fitnescentier. „Vieme o tom, že na rozsudok v našej veci čaká množstvo iných pozatváraných prevádzok, a to nielen z našej, ale aj z iných brandží,“ povedal Kiseľ.

Podobnú žalobu podal aj majiteľ slovenskej siete obchodov s luxusnými značkami odevov Denim Group Ondrej Konečný. A podľa šéfa Iniciatívy slovenských maloobchodníkov Daniela Krakovského žalovali štát aj desiatky ďalších predajcov.

Žiadajú náhradu dokopy až v stovkách miliónov eur. Prekáža im, že Slovensko na rozdiel od niektorých iných štátov krylo podnikom iba časť nájomného a mzdy pre zamestnancov, na ostatné náklady už neprispievalo.


3. Projekt, ktorý by zmenil centrum mesta

Košický magistrát chce na území medzi železničnou stanicou, Hornádom a Prešovskou cestou postaviť nové mestské centrum. Radnica vyhlásila medzinárodnú urbanistickú súťaž, výsledky budú známe koncom júna budúceho roka.

Primátor Jaroslav Polaček to považuje za „veľké a ťažké rozhodnutie“ a hovorí o historickej chvíli pre mesto. Vypísaniu súťaže predchádzali dva roky prác.

Nové centrum Košíc, ktoré bude od toho historického oddeľovať železnica, má koncentrovať úrady, novú nemocnicu, bývanie, biznis i možnosti pre šport.

O projekte, ktorý môže v najbližších desaťročiach zmeniť tvár celého centra mesta, už Polaček rokoval s ministrami vnútra, dopravy i zdravotníctva.

Asi 300-hektárové územie má viacero vlastníkov. „Ak to zjednoduším, zóna je rozdelená na štvrtiny, jednu vlastní mesto, druhú kraj, tretiu štát a ďalšiu, trochu väčšiu, majú súkromní vlastníci,“ vraví primátor.

Pohľad na zónu zo severu. Foto – Magistrát mesta Košice

Zástupca riaditeľa krajského

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Košice

Košický newsfilter

Dušan Karolyi raz týždenne zhŕňa dianie v Košiciach.

Slovensko

Teraz najčítanejšie