Denník N

Prečo je Zem plochá

Jedna z predstáv o plochej Zemi. Foto - Wikipedia
Jedna z predstáv o plochej Zemi. Foto – Wikipedia

Ak si niekto myslí, že hory sú len na severe, Zem je plochá a vakcína v tele spôsobuje neplodnosť, nedá sa to zmeniť.

Autor je redaktorom Českého rozhlasu

Prečo je Zem plochá, nevieme. Keď som chodil do školy, učili ma, že Zem je guľatá. Učiteľke ako argumenty poslúžili fotografie Jurija Gagarina a obrázky modrastej planéty z vesmíru. Vyzeralo to, že sa točí. Ale nič z toho už nie je pravda. Zem je plochá ako piešťanské oplátky.

„Ty presstitút,“ píše mi rozhorčený vodič autobusu Vladimír, keď v Českom rozhlase hovorím o tom, že Zem je plochá a že poznám dosť ľudí, ktorí tomu veria. Chápem význam slova presstitút, ale musel som si vyhľadať, ako vlastne vzniklo. Wikipédia uvádza, že tento termín vymyslel indický generál a minister ústrednej vlády Vidžaj Kumar Singh. To ma upokojilo, pretože som si myslel, že za všetko sú zodpovední Rusi.

Radšej ešte chvíľu zostanem v Indii. Pred rokmi som sa s priateľom išiel pešky prejsť proti prúdu Gangy. Prespali sme v horskej dedine, kde sme sedeli pri ohni s miestnymi chlapmi, pili čaj a fajčili čaras. Jeden z nich sa ma spýtal, či máme v Európe také vysoké hory ako Himaláje. Musel som priznať, že nie, ale že na juh od „Československa“ ležia hory, ktoré sa nazývajú Alpy. To ho veľmi nahnevalo. „Na juh? Klameš. Hory ležia vždy na severe.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Komentáre

    Teraz najčítanejšie