piatok

Prečo slušní ľudia nepôjdu v pondelok na konferenciu

Boj proti korupcii potrebuje zrozumiteľné symboly, akokoľvek sa to tým, čo kradnú menej a stanú sa symbolom, zdá nespravodlivé.

Každý z nás má vo voľbách len jeden hlas a zdá sa, že urobiť proti rozkrádaniu štátu len to, že ho nehodíte strane kradnúcej najviac, je dosť málo. Čo iné sa urobiť dá?

Slušný človek sa snaží nielen nerobiť zlé veci, ale aj zabrániť tomu, aby ich robili iní, a ak už tomu nevie zabrániť, tak sa aspoň na tých zlých veciach nezúčastňovať.

Samozrejme, to sa ľahšie povie ako urobí.

Možno váš šéf vo firme podvádza na daniach, ale žijete v hladovej doline, staráte sa o nevládneho rodiča a ak by ste prišli o prácu, budete ho musieť dať do ústavu.

Možno ste architektka a viete o každom developerovi toľko, že ak by ste pre neslušných nechceli pracovať, musí vás živiť manžel.

Možno ste s chorým dieťaťom prvýkrát v Bratislave a neviete, či sa oň naozaj dobre postarajú, ak nedáte úplatok.

V množstve veľkých aj malých morálnych kompromisov a rozhodnutí, ktoré každý deň robíme, by však malo byť málo rozhodnutí tak jednoduchých, ako dilema, či sa ísť posadiť do publika na akciu, ktorá sa za pár hodín stala najnovším symbolom toho, ako štát plytvá našimi peniazmi.

Slovo symbol je dôležité: TechMatch nebude patriť ani medzi 100 najhorších zlodejín tohto roka, takisto ako existujú aj finančné skupiny, ktoré kradnú viac než tie spomínané v Gorile.

Boj proti korupcii však zrozumiteľné symboly potrebuje, akokoľvek sa to tým, čo kradnú menej a stanú sa symbolom, zdá nespravodlivé.

Sú dva dôvody, prečo by bolo dobré z TechMatchu urobiť takýto symbol.

Po prvé, absolútna väčšina štátneho zlodejstva sa deje

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 126581 z vás dostáva správy e-mailom