Denník N

Šéf JOJ Športu: RTVS sme nepreplatili, rokovať chceli, až keď sme mali MS v hokeji aj Vlhovú

Roman Neuschl. Foto - Stanislava Topolská
Roman Neuschl. Foto – Stanislava Topolská

Roman Neuschl je šéfom novej stanice JOJ Šport a tvrdí, že RTVS pri televíznych právach nepreplatili, ako to tvrdil šéf tamojšej sekcie športu Matej Hajko.

JOJ Šport bude od roku 2024 vysielať majstrovstvá sveta v hokeji a už od tejto sezóny „prebral“ od RTVS preteky Petry Vlhovej vo Svetovom pohári mimo Rakúska a Švajčiarska.

„Už dnes máme zobchodované práva na preteky FIS vo Švajčiarsku od budúcej sezóny,“ prezradil Neuschl v rozhovore, ktorý prebehol cez emailovú komunikáciu. „Čiže sa možno s rovnakým irelevatným atakom [od RTVS] stretneme znova.“

Neuschl rozpráva:

  • ako získali práva na podujatia, ktoré dlhé roky vysielala RTVS;
  • že komentátorov priamych prenosov pretekov Petry Vlhovej vymenili po reakcii divákov či
  • prečo JOJ Šport nie je dostupný pre všetkých.

Sú nejaké športové podujatia, o ktoré ste mali záujem, ale konkurencia dala lepšiu ponuku?

Pri príprave športovej televízie sme sa zaujímali a aj sme licitovali o práva, ktoré dnes nevlastníme. Áno, v prvom kroku sme mali záujem aj o niektoré práva, ktoré sa dnes vysielajú na konkurenčných televíziách. Do procesu rozhodovania je však zapojených viacero elementov, ktoré musia zapadnúť. Typ zápasov či pretekov, sezóna, obdobie, suma, vysielacie podmienky. Keď sa tieto body nespoja, nemá význam také práva vlastniť, preto sme sa o niektoré ligy a súťaže ďalej nezaujímali.

JOJ Šport sa sústredí teraz aj v budúcnosti na vysielanie a promovanie slovenského športu. A nie je to len deklaratívne nastavenie ako pri vznikajúcej televízii, ktorá svoj koncept a zameranie narýchlo odpísala z našej tlačovej správy.

Zakúpiť predražené vysielacie práva na európsku futbalovú klubovú súťaž, kde v konečnom dôsledku hrá jeden slovenský tím, je neadekvátne nielen z pohľadu, že sa tým nijako nepodporí rast kvality futbalu na Slovensku, rozvoj mládeže či medializácia slovenského futbalového prostredia ako celku, ale aj z dôvodu extrémnej neefektívnosti vynaložených finančných prostriedkov.

Ako vnímate vyjadrenia šéfa sekcie športu RTVS Mateja Hajka, ktorý tvrdí, že v súboji o vysielacie práva na MS v hokeji a lyžiarsky SP mimo Rakúska a Švajčiarska proti vám nemali šancu, keďže išlo o výšku ponuky? Podľa neho išlo o to, „kto má väčší kufor“.

Licenciu na vysielanie MS v ľadovom hokeji aj licenciu na vysielanie pretekov FIS sme kupovali ako voľné licencie. Ponúkli sme za každú licenciu sumu a za danú sumu sme licencie zobchodovali. Nikoho sme

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Médiá

Rozhovory

Slovensko, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie