Denník N

Newsfilter: Reforma nemocníc prešla aj proti Kollárovej vôli a koalícia sa točí ďalej

Eduard Heger a Boris Kollár. Foto N - Tomáš Benedikovič
Eduard Heger a Boris Kollár. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Reforma prešla tesne, ale pohodlne, rozpočet ústavnou väčšinou. 2. Vláda je za zmluvu s Američanmi, ktorá rozvášni internet. 3. Keď policajti zasahujú proti záchranárom, nedá sa tomu rozumieť.

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Vypočujte si rozhovory s odvážnymi whisteblowermi v podcaste Neumlčaní, ktorý pripravuje Úrad na ochranu oznamovateľov.

Správy vybral a komentoval Roman Pataj

1. Reforma prešla tesne, ale pohodlne, rozpočet ústavnou väčšinou

Parlament schválil zdravotnícku reformu aj napriek tomu, že nemal podporu celej vládnej koalície. Proti plánu Vladimíra Lengvarského bola Sme rodina. Najmä jej predseda Boris Kollár investoval do odporu proti zámeru zmeniť podobu slovenských nemocníc veľké mediálne úsilie, ale keď vo svojej snahe neuspel, vôbec nič sa nestalo a ani nepôsobil dojmom, že by ho to nejako extra mrzelo.

Krátko po tomto jeho neúspechu totiž parlament 91 hlasmi schválil aj štátny rozpočet a Kollár, ktorý schôdzu riadil, to privítal s neskrývaným nadšením. Z tónu jeho hlasu sa dá usudzovať, že získanie ústavnej väčšiny ho úprimne potešilo.

Neznamená to, že takto teraz môžu prechádzať všetky sporné zákony (opačným prípadom sa každú chvíľu môže stať reforma národných parkov), na ktoré nie je v koalícii jednotný názor, ale ukázalo sa, že vetovací potenciál Sme rodina nie je taký bezbrehý, ako sa chvíľami môže zdať.

Reformu nemocníc podporilo 76 poslancov zo 146. Znamená to, že aj keby bol v parlamente každý jeden poslanec, Lengvarský by uspel a premiér Eduard Heger, ktorý ho podporoval, dosiahol výrazný politický úspech.

Čo sa zmení v nemocniciach. Aj keď to reakcie naznačovali, reforma nemocníc je z dlhodobého hľadiska dôležitejšia ako rozpočet na jediný rok. Ak naozaj prebehne, ovplyvní zdravotnú starostlivosť pre všetkých občanov na roky dopredu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boris Kollár

Hegerova vláda

Koronavírus

    Newsfilter

    Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

    Reforma nemocníc

    Komentáre

    Teraz najčítanejšie