Denník N

Keď si dupli africké krajiny, dosiahli svoje (bojkoty olympiády v minulosti)

Na olympiáde v roku 1956 sa mohlo zúčastniť aj ZSSR a gymnastka Larisa Latyninová získala 4 zlaté. Olympiádu v roku 1976 (snímka dole) bojkotovalo 26 afrických krajín, hry v Moskve vyše 60 štátov. Foto - TASR/AP, Wikimedia
Na olympiáde v roku 1956 sa mohlo zúčastniť aj ZSSR a gymnastka Larisa Latyninová získala 4 zlaté. Olympiádu v roku 1976 (snímka dole) bojkotovalo 26 afrických krajín, hry v Moskve vyše 60 štátov. Foto – TASR/AP, Wikimedia

Bojkot olympiády môže niečo viac ako len negatívnu publicitu dosiahnuť vtedy, keď sa k nemu pridá veľa krajín a ide o cieľ, ktorý súvisí so športom, píše historička.

Po rokoch sa znova hovorí o bojkote olympiády, Američania oznámili, že zimných hier v čínskom Pekingu vo februári 2022 sa nezúčastnia ich diplomati. Chcú poukázať na popieranie ľudských práv v Číne, najmä na zlú situáciu ujgurskej menšiny.

Znamená to, že americkí športovci môžu súťažiť, no oficiálnu diplomatickú delegáciu krajina do Pekingu nepošle. K Američanom sa pridalo pár krajín, mnohé európske štáty však zostanú bokom.

Pozreli sme sa na to, ako štáty bojkotovali olympiády v minulosti a kedy tým niečo dosiahli.

Mníchov (1936)

Prvýkrát sa o bojkote olympiády hovorilo v roku 1936, keď malo letné a zimné olympijské hry usporiadať Nemecko. Tomuto štátu udelili olympiádu v roku 1931, no o dva roky neskôr sa chopil moci Adolf Hitler, ktorý začal zavádzať mnohé protižidovské zákony, aj v oblasti športu. Napríklad vylúčil židovských športovcov zo športových klubov.

O bojkote nacistickej olympiády sa diskutovalo vo viacerých krajinách vrátane USA, Británie, Francúzska či Československa. Na inšpekčnú cestu do Nemecka išiel vtedy predseda amerického olympijského výboru Avery Brundage. Po návrate vravel, že tvrdenia o útlaku sú prehnané a že ho ubezpečili, že nemeckí Židia sa olympiády budú môcť zúčastniť, ak sa kvalifikujú.

„Olympijské hry patria športovcom, a nie politikom,“ povedal Brundage, ktorý za snahami o bojkot videl „židovsko-komunistické sprisahanie“.

Americký bojkot napokon tesne neprešiel. Hier sa zúčastnilo 49 krajín, dovtedy najviac, a na olympiádu v nacistickom Nemecku pre nacizmus neprišli len niektorí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Zimné olympijské hry

Šport a pohyb, Svet

Teraz najčítanejšie