Denník N

Z chatrče až do Rady Európy: silný životný príbeh nového splnomocnenca vlády pre rómske komunity

Nový splnomocnenec vlády pre rómske komunity. Foto N – Andrej Bán
Nový splnomocnenec vlády pre rómske komunity. Foto N – Andrej Bán

Novým splnomocnencom vlády pre rómske komunity sa minulý týždeň stal Ján Hero, dlhoročný vysoký úradník z ministerstva školstva, ktorý pôsobil aj v Rade Európy a viedol už viaceré školy.

Ján Hero (61) vyrastal s rodičmi a deviatimi súrodencami v jednej miestnosti v osade. Po smrti matky vďaka starostlivosti svojej tety vyštudoval na strojníckej fakulte odbor jadrových energetických strojov a zariadení. Svojím príbehom môže slúžiť ako inšpirácia pre iných Rómov. Hovorí, že prvá vec je vytvoriť podmienky na dôstojnú existenciu každého. Asistencia by však mala trvať iba do času, kým sa človek nepostaví na vlastné nohy.

Správa, že vaša predchodkyňa Andrea Bučková bola premiérom odvolaná, prišla pomerne náhle a nečakane. Viete, prečo sa tak stalo?

To nie je otázka na mňa. Menovala ma do tejto funkcie vláda, ponuku som dostal z Úradu vlády SR.

Čo ste zvažovali predtým ako ste ponuku prijali?

Vnímam to ako výzvu. Vyžiadal som si čas na premyslenie, aby som, obrazne povedané, prepočítal, či mám na tú stavbu.

A máte?

Bral som to tak, že som sa narodil v chudobných pomeroch v osade. Napriek tomu som pôsobil na rôznych pozíciách v štátnej správe, takmer desať rokov som bol v mimovládnom sektore na riadiacich pozíciách. Napokon, aj v tomto úrade som v minulosti pôsobil na pozícii riaditeľa koncepcie a analýz, za čias splnomocnenca Petra Polláka (OĽaNO). A bol som aj generálnym riaditeľom sekcie na ministerstve školstva. Tým všetkým chcem povedať, že mi táto práca nie je vzdialená. A vnímam aj medzinárodný kontext, keďže už od roku 2000 pôsobím v Rade Európy.

Radili ste sa, či funkciu zobrať, aj s najbližšími?

Pochopiteľne. Prekvapila ma 23-ročná dcéra. Povedala:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Slovensko

Teraz najčítanejšie