Denník N

Tieto knihy nás najviac bavili. Čitateľský výber roka od členov redakcie Denníka N

Vyše päťdesiat tipov na knižné publikácie, ktoré boli pre nás tento rok obohatením.

Monika Kompaníková, editorka knižnej edície

Čítam už takmer len rukopisy našej knižnej edície a večer so synom knihy pre väčšie deti. A najväčšiu radosť, vyslovene pôžitok z čítania, som zažila pri knihe Řeka, která teče pozpátku, ktorú napísal Jean-Claude Mourlevat. Vydal ju český Baobab, a tak je, samozrejme, krásne graficky spracovaná. Originálny príbeh, výrazné a dobre prepracované charaktery, podivuhodné miesta a bytosti a najmä krásny jazyk, ktorý pekne plynie, aj keď deťom čítate nahlas, paralelne prekladajúc z češtiny do slovenčiny. Len málo kníh vo mne zanechalo taký hlboký dojem.

Z rukopisov ma na moje vlastné prekvapenie veľmi bavili rozhovory Tomáša Gálisa s Ivanom Miklošom v knihe Už dávno nevidím svet čierno-bielo. Ako ekonomický analfabet som sa dozvedela množstvo vecí, ktorým som doteraz veľmi nerozumela. Tomáš Gális bol perfektne pripravený a Ivan Mikloš nepotrebuje veľa slovnej vaty, zaujímavo a jednoducho vysvetlí aj veci, ktoré môžu byť na prvý pohľad nezáživné.

Soňa Mäkká, reportérka

Veľmi sa mi páčila kniha Svet pod ich nohami od Scotta Elleswortha. Témou je medzivojnové himalájske horolezectvo, v podstate preteky medzi Britániou, Nemeckom a USA najprv o to, kto bude prvý stáť na osemtisícovke, a aj o to, kto bude prvý na Evereste. Sú tam opisy jednotlivých výprav, ktoré sú zaujímavé už samy osebe, pretože vtedajší horolezci mali z nášho pohľadu predpotopné vybavenie. Autor to zasadzuje do celkového kontextu čias a situácie v tej-ktorej krajine a rozoberá aj rôzne motivácie daného národa.

Zatiaľ čo v Anglicku bol horolezecký klub elitou s ťažkými podmienkami prijatia a rokovalo sa takpovediac pri čaji o piatej, Nemci to rozbehli masovo a po prehratej svetovej vojne to chceli všetkým „ukázať“. Nemecké časti knihy sú obzvlášť zaujímavé, pretože horolezectvo tu je zasadené do nastupujúceho antisemitizmu a nacizmu. Nedalo sa robiť bez Hitlerovho požehnania, Židia nemohli byť horolezcami. Autor sa venuje aj šerpom – ako sa z nosičov pomaly stávali rovnocenní horolezeckí partneri a priatelia horolezcov.

Keby som mala vybrať obrázok, ktorý sa mi veľmi páčil, tak je to ten, ako horolezci pred výstupom v najvyššom výškovom tábore čítajú klasickú anglickú literatúru, učebnicu fyziológie či Odviate vetrom, ktoré si tam vyvliekli. Pekný kontrast s dnešnými „ultralight“ časmi, keď sa horolezci snažia optimalizovať každý gram výbavy. Je to veľmi zaujímavé čítanie, síce trochu priveľa mien, takže sa to musí čítať sústredene, no páčia sa mi nielen živé a detailné opisy expedícií, ale práve aj ten spoločenský a politický kontext, v ktorom je to zasadené.

Rastislav Kačmár, editor

Fernando Aramburu: Vlasť

Aramburu napísal veľmi silný román, vďaka ktorému sa dá pochopiť, ako boj medzi baskickými nacionalistami a španielskym štátom vplýval na bežných ľudí. Rozdeľoval rodiny, susedov, priateľov aj celé mestá. Je to ešte silnejšie, ak poznáte San Sebastian alebo Bilbao a uvedomíte si, že to nie je tak dávno, keď aj tieto mestá boli dejiskom konfliktov, ktoré Aramburu opisuje. Treba oceniť aj vynikajúci preklad Petra Bilého, ktorý v texte zachoval niektoré slová z baskičtiny (alebo euskery/euskary), asi najzvláštnejšieho a najzaujímavejšieho jazyka v Európe.

Samantha Power: The Education of an Idealist

Samantha Power, ktorá dnes vedie USAID, má za sebou veľkú kariéru v žurnalistike, akademickom prostredí aj diplomacii. Bola pri tom, keď sa rozhodovalo, ako sa USA postavia k vojne v Sýrii, Líbyi aj k anexii Krymu. Ponúka veľmi cenný pohľad na to, ako vznikali rozhodnutia počas Obamovej vlády, ako funguje OSN a ako sa dá skĺbiť jedna z najprestížnejších diplomatických pozícií s materstvom.

Brendan I. Koerner: Nebe patří nám

Ak ste aspoň raz leteli lietadlom, táto kniha vás bude baviť. Dnes si dávame pozor na tekutiny, prechádzame rôznymi skenermi a musíme byť pripravení na náhodnú kontrolu, no ešte pred 50-60 rokmi bolo cestovanie lietadlom skoro ako keď ráno nastúpite do električky. A to dalo šancu mnohým ľuďom, ktorí chceli zarobiť na únosoch lietadiel, prípadne sa iba z rôznych dôvodov zviditeľniť. Únosy lietadiel, ktoré Koerner opisuje, pôsobia ako sci-fi.

Dušan Mikušovič, reportér

Lukáš Onderčanin: Utópia v Leninovej záhrade

Skvele napísaný príbeh československej komúny Interhelpo. Lukáš Onderčanin si dal veľkú robotu s tým, aby nešlo len o bežnú historickú knihu, ale pútavo napísané ľudské príbehy.

Sally Rooney: Rozhovory s priateľmi

Vlani som čítal Normálnych ľudí, videl som aj seriálovú verziu na HBO. Tento rok som od tej istej autorky prečítal ďalšiu knihu a mala rovnaké plusy: hlavné postavy ma neskutočne rozčuľovali, ale aj tak ma to bavilo čítať.

Marek Chorvatovič, hlavný editor

Emmanuel Carrère: Limonov

Ak chcete vedieť niečo o Rusku, prečítajte si knihu o spisovateľovi Eduardovi Limonovovi. Spoznáte brežnevovskú éru, moskovský underground, útrapy aj malú slávu emigranta v New Yorku a Paríži, návrat Limonova do Jeľcinovho Ruska, priateľstvo „punkera“ s fašistami, avantúry so srbskými nacionalistami v Bosne, nástup Putina, život v base, alkohol, drogy, sex. Už ten príbeh je zaujímavý a ďalší zážitok je, ako dobre je napísaný.

Ivana Gibová: Eklektik bastard

Správa o tom, ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Knihy

Rok 2021

Kultúra

Teraz najčítanejšie