Denník N

Teraz je potrebná empatia k zdravotníkom a zdravotným sestrám, nie cynizmus a odsúvanie problémov

Nemocnica Penty v Dunajskej Strede. Foto N - Tomáš Benedikovič
Nemocnica Penty v Dunajskej Strede. Foto N – Tomáš Benedikovič

Na nezmyselné a neúčinné nápady peniaze sú. Pre vyčerpaných, preťažených a slabo ohodnotených zdravotníkov a zdravotné sestry nie.

Autor je publicista

Najprv minister zdravotníctva oznámil, že platy zdravotníkov by sa v budúcom roku mohli zvýšiť tak, aby naše zdravotníctvo bolo konkurencieschopné. Realita je však nateraz iná.

Zvýšenie platov zdravotníkov o 34 eur nielenže vôbec neznamená konkurencieschopnosť voči iným krajinám, ale nepokryje im ani tohtoročnú infláciu. Takže ono je to vlastne výsmech. Najmä vzhľadom na vážnu pandemickú situáciu, v ktorej by vláda mala ukázať – nie rečami a prázdnymi frázami, ale skutkami a riešeniami -, že si prácu zdravotníkov a zdravotných sestier váži, a mala by urobiť všetko, aby nám ich na Slovensku udržala.

V zdravotníctve stojíme na prahu kolapsu. O tom vieme už dlho. Nie je to vina len tejto vlády, samozrejme. Na dedičstvo neriešenia problémov za predošlej vlády neexistuje žiadny čarovný prútik. Ide však o to, aký vidíme prístup a akú mieru nádeje na zlepšenie situácie.

Len v tomto roku odišlo zo slovenského zdravotníctva ďalších tisíc zdravotných sestier. Dnes ich na Slovensku chýba takmer 15-tisíc. Tá tisícka odišla v druhom roku pandémie. Nemožno pochybovať o tom, že väčšina tých sestier by rada ďalej zostala pracovať v zdravotníctve na Slovensku, keby…

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie